ГоловнаПрогноз НС1 Жовтня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року

Опубліковано: 01.10.2019, 00:00

 


 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року

Впродовж жовтня 2019 року ймовірні різкі зміни у температурному режимі, випадіння різної інтенсивності опадів в поєднанні з посиленням вітру, окремі нічні заморозки, що може призвести до ускладнень в господарській діяльності або виникнення локальних надзвичайних ситуацій. Тумани (що мають досить високу вірогідність, як і в останні роки) та дощі збільшуватимуть загрозу виникнення ДТП, збільшується також ймовірність окремих випадків отруєння людей грибами.

В другій половині жовтня також ймовірні окремі ускладнення в життєдіяльності населення або в роботі окремих галузей господарства через посилення вітру в поєднання з опадами, локальні дощові паводки, в окремі дні не виключаються і короткочасні зимові явища (наприклад випадіння першого снігу, утворення ожеледиці або налипання мокрого снігу).

За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими можуть бути Дніпропетровська, Донецька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Львівська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Харківська, Херсонська та Чернігівська області.

Аналіз НС техногенного характеру за останні роки, стану техногенної безпеки у регіонах та прогноз погодних умов на жовтень 2019 року дозволяє припустити, що за ризиком виникнення НС техногенного характеру у жовтні 2019 року найбільш уразливими можуть бути Донецька, Луганська та Львівська області. Значна ймовірність виникнення НС зберігається у  Вінницькій, Дніпропетровській, Київській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Тернопільській та Харківській областях.

Особливо високими є ризики виникнення НС, пов'язаних із пожежами, вибухами на об'єктах промисловості (особливо на вибухо-, пожежонебезпечних об'єктах, вугільних шахтах тощо) та у будівлях житлового призначення, а також аварії та катастрофи на транспорті.

Середніми є ризики виникнення НС, пов'язаних із аваріями в електроенергетичних системах та в системах життєзабезпечення.

 

 Статистика виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Аналіз статистичних даних показує, що протягом 1997 - 2018 років середня кількість НС у жовтні порівняно з вереснем зменшується (на 9%), що відбувається переважно за рахунок зменшення кількості НС, пов'язаних з пожежами в природних екосистемах  та геологічних НС,  і є одною з найменших за усі місяці року.

Мінімальну кількість НС (3) зареєстровано у 2001 та 2013 роках, максимальну (17) - у 1997 році.

За статистичними даними 1997-2018 років у жовтні порівняно з вереснем збитки від НС природного характеру незначно зменшуються (на 3%), залишаючись найменшим показником серед усіх місяців року. При цьому, суттєві збитки відмічалися тільки у 2003 році (11,1 млн. грн.) у Запорізькій, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях внаслідок метеорологічних НС та у 2011 році в АР Крим (15 млн. грн.) внаслідок гідрологічної НС та у 2015 році у Миколаївській області (близько 24 млн. грн.) унаслідок НС, пов'язаної із ензоотією (захворюванням свійської худоби на африканську чуму свиней). Сукупні матеріальні втрати у жовтні склали понад 55 млн. гривень.

Жовтень - місяць з широким спектром проявів гідрологічних та метеорологічних факторів як теплого, так і холодного періодів року. В першій декаді місяця за багаторічними даними здійснюється стійкий перехід середньої добової температури повітря через плюс 10 градусів у бік зниження, в кінці місяця - через плюс 5 градусів у бік зниження (крім південного регіону). Заморозки в жовтні (особливо у другій половині) стають звичайним явищем. Близько 21% від загальної кількості стихійних метеорологічних явищ у жовтні припадає на різке зниження температури повітря, що спостерігається у більшості областей.

Активізується циклонічна діяльність, переважають облогові дощі, але часом випадає і сніг. Середня місячна кількість опадів складає 20-54 мм, в гірських районах 55-83 мм, на високогір'ї Карпат 87-122 мм. Більш тривалими та густішими стають тумани.

Критеріїв стихійних явищ в жовтні за багаторічний період найчастіше досягають сильні вітер та дощ, різкі зниження температури. В окремі роки в жовтні місцями ще спостерігалась надзвичайно висока пожежна небезпека. Хоча у багаторічному розрізі жовтень є найспокійніший місяцем року за погодними умовами, проте інколи, як це було у жовтні 2003 року, нестійкі погодні умови призвели до виникнення надзвичайної ситуації регіонального рівня, яка охопила 11 областей.

Ускладнення господарської діяльності та виникнення гідрометеорологічних НС у жовтні 2019 року найбільш ймовірні внаслідок випадіння місцями дощу та дощу з мокрим снігом, погіршення стану покриття доріг та тротуарів через утворення плям мокрого снігу або ожеледиці. На узбережжі морів спостерігатиметься більш інтенсивне хвилювання та вітряна погода (окремі пориви вітру до 17-27 м/с, що часом може ускладнювати роботу портів та морського транспорту). Половину надзвичайних ситуацій гідрологічного характеру у жовтні складають дощові паводки на гірських річках. Найбільш ранні за період спостережень льодові явища (забереги, шуга, льодохід) відмічаються в окремі роки у другій половині жовтня при значному зниженні температури повітря на малих річках та у верхів'ях великих річок. Встановлення льодоставу спостерігається дуже рідко і лише в останні дні місяця.

Потенційно небезпечними регіонами (по частоті виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ, і як наслідок пов'язаних з ними НС в жовтні за багаторічний період) є південний та західний регіони та окремі райони південно-східної частини України.

У жовтні 2019 року загроза виникнення небезпечних геологічних явищ невелика, проте зберігається ймовірність виникнення зсувів в гірських регіонах країни та в межах промислово-міських агломерацій Львівської, Миколаївської, Дніпропетровської, Донецької областей та м. Києві.

У жовтні поточного року зберігається висока вірогідність випадків отруєння людей, насамперед, харчових та інфекційних захворювань населення в будь-якому регіоні України, але за статистичними даними минулих років найбільший ризик виникнення медико-біологічних НС у Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській, Луганській, Львівській та Полтавській областях.

Відносно тепла, інколи дощова погода може сприяти росту грибів, і як наслідок, можливі випадки отруєння ними, в разі нехтування громадянами правилами їх збору та вживання.

 Статистика виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 1997 - 2018 років свідчить, що у жовтні середні значення кількості НС техногенного характеру порівняно з вереснем збільшується (на 7%), мінімальна кількість НС (2) зареєстрована у жовтні 2017 року, максимальна (21) - у 1999 році.

За територіальним розподілом найбільшу кількість НС техногенного характеру у жовтні протягом 2000 - 2018 років зареєстровано на території Донецької, Львівської, Луганської областей, серед яких переважали пожежі, вибухи на об'єктах промислового та житлового призначення, аварії на транспорті, нафто- та продуктопроводах, системах життєзабезпечення та випадки наявності у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК. Значну кількість НС зареєстровано у Дніпропетровській області (переважно пожежі, вибухи на шахтах та у житлових будинках, аварії на системах життєзабезпечення, в енергетичних системах і з викиданням (загрозою викидання) НХР), Київській, Харківській, Миколаївській та Тернопільській областях.

У жовтні порівняно з вереснем, збільшується кількість НС, пов'язаних із пожежами та вибухами (насамперед за рахунок збільшення випадків пожеж у будівлях житлової призначеності), аваріями на системах життєзабезпечення (особливо на початку опалювального сезону) та електроенергетичних системах (через нестійкі погодні умови), проте зменшується кількість НС, пов'язаних із аваріями на транспорті (разом з цим, тумани та дощі збільшуватимуть загрозу виникнення ДТП практично на всій території країни) та раптовим руйнуванням будівель та споруд (у т.ч. підземних споруд шахт і гірничих виробок).

 Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

Враховуючи висновки порівняльного аналізу щодо кількості НС за відповідний період минулих років, динаміку їх виникнення впродовж 2019 року та з метою попередження виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення їх наслідків протягом жовтня поточного року доцільно:


   
Прогноз НС
1 Серпня09:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2020 року
30 Червня17:01 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2020 року
26 Травня17:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2020 року
28 Квітня11:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у травні 2020 року
1 Квітня16:16 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2020 року
1 Березня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2020 року
31 Січня14:41 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2020 року
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
Прогноз НС