ГоловнаПрогноз НС21 Серпня, 2019р.
 Версія для друку

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року

Опубліковано: 21.08.2019, 15:30


Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ та пов'язаних з ними ускладнень або НС можливе в будь-якому регіоні, але найбільш уразливими можуть бути Закарпатська, Івано-Франківська, Херсонська області (серед причин виникнення НС в яких, переважають сильні дощі та вітер, на ці області припидає по 9-15% небезпечних явищ). Найменш небезпечними є Житомирська, Рівненська, Сумська, Хмельницька та Чернігівська області (по 0,3-0,9% явищ).

Ускладнення господарської діяльності (енергетика, комунальне господарство, агропромисловий комплекс), надзвичайні ситуації гідрометеорологічного характеру у вересні 2019 року найбільш вірогідно можуть спостерігатися внаслідок:

За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими можуть бути Волинська, Івано-Франківська, Закарпатська, Київська, Львівська, Чернівецька, Одеська, Херсонська, Кіровоградська, Донецька та Миколаївська області.

Аналіз НС природного характеру показує, що середньомісячна кількість НС у вересні (7,8) менша порівняно з серпнем та є меншою за середньомісячну кількість НС за рік (12,8). Мінімальна кількість НС (2) зареєстрована у 2011 році, а максимальна (27) - у 1998 році.

 Вересень - перехідний місяць від літа до осені, якому властиве загальне зниження температури, послаблення грозової діяльності.

Середня місячна температура повітря складає 12-19°, в гірських районах 8-13°.  Абсолютний максимум температури 30-39° тепла, в гірських районах (крім Чернівецької області) 24-29°; абсолютний мінімум 1-8° морозу, у південній частині місцями 0-4° тепла.

Заморозки в повітрі найбільш ймовірні у другій та третій декадах; в гірських районах, а також місцями у Чернігівській, Сумській, Черкаській і Кіровоградській областях вони можливі і в першій декаді.

Середня місячна кількість опадів 27-62 мм, в Карпатах та на Закарпатті до 125 мм.

 У вересні, у порівнянні з серпнем, збитки від НС природного характеру значно зменшуються, до того ж, протягом 1997-2018 років 10 областей України не зазнавали помітних втрат від НС природного характеру. В цілому матеріальні втрати у вересні склали близько 300 млн. гривень (переважна більшість цих втрат припадає на 2017 рік - 223,8 млн. грн), що є одним з найменших показників серед усіх місяців року.

У вересні 2019 року загроза виникнення небезпечних геологічних явищ невелика, але зберігається ймовірність виникнення зсувів в гірських регіонах країни та в межах промислово-міських агломерацій Київської, Дніпропетровської, Полтавської, Черкаської, Донецької областей.

У вересні 2019 року існує висока вірогідність виникнення НС, через отруєння людей (особливо харчові), а також інфекційних захворювань у будь-якому регіоні країни.

Надзвчайна та висока  пожежна небезпека в природних екосистемах підвищує ймовірність винкнення пожеж у природних екосистемах на усій території країни, особливо у північних, південних та східних областях.

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 1997 - 2018 років свідчить, що у вересні середні значення кількості НС техногенного характеру порівняно з серпнем дещо зменшуються (10,5 проти 12,2 відповідно), мінімальна кількість НС (1) зареєстрована у 2008 та 2015 роках, максимальна (21) - у 2000 році.

Аналіз НС техногенного характеру, стану техногенної безпеки у регіонах та прогноз погодних умов на вересень 2019 року дозволяє припустити, що особливо високі ризики виникнення НС техногенного характеру очікуються у Донецькій (особливо висока ймовірність виникнення пожеж, вибухів, аварій на транспорті, системах життєзабезпечення та раптове руйнування споруд), Луганській (особливо висока ймовірність пожеж, вибухів, аварій на транспорті та системах життєзабезпечення) та Львівській (пожежі, вибухи на об'єктах промислового призначення, аварії на транспорті, нафто- та продуктопроводах, системах життєзабезпечення, наявність у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК) областях.

Високі ризики виникнення НС техногенного характеру існують у Дніпропетровській (пожежі, вибухи на шахтах, аварії на транспорті, системах життєзабезпечення, наявність у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), Житомирській (аварії на транспорті, пожежі, вибухи у будівлях житлового призначення), Запорізькій (аварії в енергетичних системах, на транспорті, пожежі, вибухи на об'єктах промислового та житлового призначення, наявність в навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), Київській (пожежі, вибухи на об'єктах промислового призначення, аварії на транспорті, системах життєзабезпечення та наявність у навколишньому середовищі).

Найбільш високими у вересні 2019 року очікуються ризики виникнення НС, пов'язаних із аваріями на транспорті, пожежами та вибухами (у т.ч. на промислових підриємствах).

Повернутися Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

З урахуванням висновків порівняльного аналізу НС за відповідний період минулих років, динаміки їх виникнення протягом поточного року, прогнозованих погодних умов та з метою попередження виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення їх негативних наслідків протягом вересня поточного року місцевим оргнам виконавчої влади, оргнам місцевого самоврядування, територіальним підрозділам ДСНС України  доцільно:


   
Прогноз НС
31 Січня14:41 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2020 року
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
Прогноз НС