ГоловнаПрогноз НС27 Червня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року

Опубліковано: 27.06.2019, 14:30


Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

   Аналіз НС природного характеру за 1997 - 2018 роки показує, що середня місячна кількість НС у липні є однією з найбільших порівняно з усіма місяцями року. При цьому, у липні проти червня збільшуються середні значення кількості метеорологічних та гідрологічних НС, а також НС пов'язаних з пожежами в природних екосистемах, натомість середні значення кількості геологічних НС мають тенденцію до суттєвого зменшення, а середні значення кількості медико-біологічних НС у липні відповідають показникам червня.

   Мінімальну кількість НС (5) зареєстровано у 2013 році, максимальну (36) - у 1999 та 2001 роках.

   Збитки від НС природного характеру, що сталися у липні 1997-2018 років, порівняно з червнем збільшуються, і втрат від цих НС (більшою чи меншою мірою) зазнавали усі області країни. Проте, найбільших збитків (в абсолютному вимірі 92% від усіх збитків протягом липня 1997-2018 років) зазнали Івано-Франківська (понад 2 млрд. грн.), Чернівецька (близько 1,7 млрд. грн.), Львівська (понад 485 млн. грн.), Вінницька (понад 460 млн. грн.), Черкаська (понад 330 млн. грн) та Тернопільська (близько 320 млн. грн.) області внаслідок метеорологічних та гідрологічних НС.  А в цілому збитки від НС природного характеру у липні перевищують збитки за усі інші місяці року, причому більшість цих втрат припала на липень 2008 року, меншою мірою - на липень 2000 року, і сягають понад 6,5 млрд. гривень.

   У липні загроза виникнення чи активізації небезпечних геологічних процесів незначна, але зберігається ймовірність виникнення окремих видів геологічних НС, насамперед зсувів, в межах гірських регіонів країни та промислово-міських агломерацій Дніпропетровської, Донецької, Полтавської, Хмельницької областей та м. Києва. Підвищення рівня грунтових вод в окремих районах Закарпатської, Дніпропетровської, Полтавської, Одеської, Херсонської та Чернігівської областей можуть стати додатковим впливовим чинником активізації небезпечних геологічних процесів (зсуви, підтоплення).

   У липні 2019 року серед медико-біологічних НС висока вірогідність збільшення інфекційних захворювань, а також випадків отруєння людей (особливо харчових) у будь-якому регіоні країни. Проте, згідно з статистичними показниками минулих років, у липні медико-біологічних НС найбільше виникало у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Львівській, Сумській, Харківській та Чернівецькій областях.

   Липень у багаторічному розрізі є найтеплішим місяцем року. Середня місячна температура повітря складає 17-22°, на півдні до 24º, у гірських районах 11-16°.    Абсолютний максимум температури повітря 31-39,7°, у Харківській, Луганській, Херсонській та Одеській областях місцями 40-41°, в гірських районах 24-30°. Абсолютний мінімум температури 2-11º тепла, в Карпатах 0-1º тепла. Середня місячна кількість опадів 46-102 мм, у Карпатах, на Прикарпатті, Тернопільщині та Хмельниччині 103-184 мм, у південній частині місцями 29-47 мм. Місяцю притаманні постійні зміни погодних умов і значна кількість стихійних метеорологічних явищ (на 36% більше. ніж у червні, переважно внаслідок збільшення на 57% кількості опадів). Це єдиний місяць року в якому не зафіксовані заморозки. Апогею досягає грозова активність та інтенсивність злив, спостерігається випадіння граду. В цьому місяці найбільша вірогідність виникнення смерчів які, як правило, виникають при зміні жаркого повітря на холодне при високій вологості. Ускладнення господарської діяльності та виникнення НС метеорологічного характеру у липні 2018 року найбільш ймовірні внаслідок зливових дощів в супроводі короткочасних небезпечних або стихійних явищ (шквали, град, дрібні смерчі тощо), поєднання сильних дощів з сильним вітром. Зливові дощі можуть призвести до підтоплень поверхневим місцевим стоком окремих об'єктів, розташованих в пониззях (особливо в разі незадовільного стану систем відведення вод) та активізації зсувних процесів. Небезпеку несе грозова діяльність, через яку трапляються пожежі, ураження людей, а іноді їх загибель. НС гідрологічного характеру можливі через формування паводків (особливо на гірських річках, де можливе формування швидкоплинних паводків з негативними наслідками) в разі випадіння сильних дощів.  В територіальному розрізі виникнення НС гідрометеорологічного характеру можливе в будь-якому регіоні, але з урахуванням прогнозу погодних умов та статистичних показників минулих років найбільш уразливими можуть бути західні, місцями південні і центральні області.

 

 Прогноз середньої місячної температури та кількості опадів  на липень 2019 року  (за даними УкрГМЦ, УкрНДГМІ та світових центрів погоди)

    У липні поточного року збільшується  ймовірність виникнення пожеж в екологічних системах внаслідок прогнозованої високої та місцями надзвичайно високої пожежної небезпеки.

   За статистичними даними 1997 - 2018 років найбільшу кількість НС природного характеру у липні зафіксовано в  Чернівецькій, Львівській, Чернігівській,  Херсонській, Одеській,  Миколаївський, Івано-Франківській областях, а найменшу - у м. Києві.

   За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими у липні 2019 року можуть бути Волинська, Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Вінницька, Сумська, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Полтавська та Херсонська області.

Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

   Аналіз статистичних даних 1997 - 2018 років свідчить, що у липні середні значення кількості НС техногенного характеру порівняно з червнем збільшуються (на 37%), мінімальна кількість НС (2) зареєстрована у 2014 році, максимальна (38) - у 2001 році, при цьому середні значення кількості НС у липні перевищують показники усіх інших місяців.

   У липні 2019 року особливо високими є ризики виникнення катастроф на транспорті, насамперед внаслдіок недотримання водіями правил дорожнього руху.

  Зберігаються високі ризики виникнення НС, пов'язаних із пожежами, вибухами на об'єктах промисловості (особливо на вибухо-, пожежонебезпечних об'єктах, вугільних шахтах тощо), а також у будівлях житлового призначення.

   Для липня характерні також значні ризики виникнення НС на системах життєзабезпечення та енергопостачання, які, насамперед, викликані ускладненням погодних умов (особливо пов'язаними із сильними опадами, утворенням дощового поверхневого стоку, градом та шквалистим вітром).

   В територіальному відношенні особливо високий ризик виникнення НС техногенного характеру у липні 2019 року очікується у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській та Львівській областях.

    Високий ризик виникнення НС техногенного характеру існує в  Луганській, Миколаївській, Одеській, Рівненській, Тернопільській областях.

   

Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

З урахуванням висновків порівняльного аналізу НС за відповідний період минулих років, динаміки їх виникнення протягом поточного року, прогнозованих погодних умов та з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, зменшення їх негативних наслідків протягом липня 2019 року головним управлінням (управлінням) ДСНС у регіонах доцільно:


   
Прогноз НС
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
31 Січня12:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2019 року
Прогноз НС