ГоловнаПрогноз НС31 Травня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року

Опубліковано: 31.05.2019, 14:00

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Аналіз статистичних даних показує, що протягом 1997 - 2017 років кількість НС у червні порівняно з травнем збільшується на 30%  і є однією з найбільших порівняно з іншими місяцями року. При цьому, у червні проти травня збільшуються середні значення кількості усіх видів НС природного характеру (найбільше метеорологічні НС - майже в 2 рази), за винятком гідрологічних НС, які мають тенденцію до незначного зменшення.

Мінімальну кількість НС (4) зареєстровано у 2013 році, максимальну (34) - у 1998 році.

Збитків від НС природного характеру, що сталися у червні 1997-2017 років, зазнавали усі області країни. Найбільших збитків зазнавали Вінницька, Волинська, Івано-Франківська, Хмельницька та Львівська області внаслідок метеорологічних та геологічних НС.

Загалом, у червні протягом 1997-2018 років внаслідок НС природного характеру було завдано збитків на суму понад 1,57 млрд. гривень.

Щодо геологічних надзвичайних ситуацій то у червні поточного року зберігається ймовірність виникнення окремих видів геологічних НС, насамперед зсувів, у Львівській, Чернівецькій, Вінницькій областях та в межах промислово - міських агломерацій Дніпропетровської, Донецької, Одеської, Полтавської та Сумської областей.

Підвищення рівня грунтових вод в окремих районах Волинської, Житомирської, Закарпатської, Дніпропетровської, Полтавської, Рівненської, Херсонської та Чернігівської областей можуть стати додатковим впливовим чинником активізації зсувів та підтоплення.

У червні 2019 року висока ймовірність випадків отруєння людей, особливо харчових гострих кишкових інфекцій та збільшення інфекційних захворювань в багатьох регіонах України. За статистичними даними найбільший ризик виникнення медико-біологічних НС у Миколаївській, Донецькій, Запорізькій, Вінницькій, Волинській, Львівській, Одеській, Харківській та Хмельницькій областях.

Для червня, як і травня, характерна грозова діяльність, частіше спостерігаються град, шквали. Ускладнення господарської діяльності та виникнення метеорологічних НС у червні 2018 року найбільш ймовірні внаслідок зливових дощів в супроводі короткочасних небезпечних або стихійних явищ (шквали, град, дрібні смерчі тощо), поєднання сильних дощів з сильним вітром.

НС гідрологічного характеру можливі через формування паводків (особливо на гірських річках) в разі випадіння сильних дощів.

В територіальному розрізі виникнення НС гідрометеорологічного характеру можливе в будь-якому регіоні, але з урахуванням прогнозу погодних умов та статистичних показників минулих років найбільш уразливими у червні 2017 року можуть бути: на заході (Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька області); на півдні та сході (Одеська, Херсонська, Запорізька, Донецька області) та на півночі (Київська та Житомирська області).

У червні поточного року зберігається ймовірність пожеж в екологічних системах внаслідок підвищеня рівня пожежної небезпеки, територіально найбільш уразливими в цьому відношенні будуть південні та східні області країни.

За статистичними даними 1997 - 2018 років найбільша кількість НС природного характеру в червні зафіксована у Львівській, Миколаївській, Вінницькій, Івано-Франківській областях, найменша - у м. Києві).

За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими можуть бути Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Закарпатська, Івано-Франківська, Луганська, Львівська, Одеська, Полтавська, Хмельницька та Чернівецька області.

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз НС техногенного характеру протягом 2000 - 2018 років свідчить, що у червні середня місячна кількість НС техногенного характеру зменшується на 10%. Максимальну кількість НС техногенного характеру зареєстровано у червні 2000 року - 22 випадки, мінімальну (2 випадки) - у 2016 році.

У червні зростає кількість НС на транспорті (частка яких у загальній кількості НС техногенного характеру становить понад 30%) та НС, пов'язаних із раптовим руйнуванням будівель та споруд. Зменшується кількість НС, пов'язаних із пожежами та вибухами, однак їх рівень залишається досить високим - понад 35% загальної кількості НС техногенного характеру.

Кількість аварій на електроенергетичних системах і системах життєзабезпечення практично не змінюється.

В територіальному відношенні найбільші ризики виникнення НС техногенного характеру у червні 2019 року очікуються у Львівській (особливо висока ймовірність виникнення пожеж, вибухів на промислових об'єктах, аварії на автомобільному транспорті, нафто- та продуктопроводах, в енергетичних системах) та Донецькій (пожежі, вибухи на шахтах, об'єктах нежитлового призначення та раптове руйнування споруд) областях. Високі ризики виникнення НС у Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській та Миколаївській областях.

 

Повернутися Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

З урахуванням висновків порівняльного аналізу НС за відповідний період минулих років, динаміки їх виникнення протягом поточного року, прогнозованих погодних умов та з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, зменшення їх негативних наслідків протягом червня 2019 року територіальним підрозділам ДСНС України доцільно:


   
Прогноз НС
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
31 Січня12:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2019 року
Прогноз НС