ГоловнаПрогноз НС1 Квітня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року

Опубліковано: 01.04.2019, 00:00

 


 

Повернутися Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Аналіз статистичних даних показує, що протягом 1997 - 2018 років кількість НС у квітні порівняно з березнем дещо збільшується, при цьому збільшуються середні значення кількості метеорологічних, геологічних НС, та НС, пов'язаних з пожежами в природних екосистемах, натомість середні значення кількості гідрологічних та медико-біологічних НС зменшуються.

Мінімальну кількість НС (2) зареєстровано у 2008 та 2016 роках, максимальну (20) - у 1998 році.

За статистикою 1997-2018 років збитки від НС природного характеру у квітні порівняно з березнем збільшуються на 4%, і протягом останніх років у квітні більшість областей України, крім Волинської, Запорізької, Івано-Франківської, Рівненської та Сумської, більшою чи меншою мірою зазнавала втрат від НС природного характеру. При цьому, значних збитків зазнавали АР Крим (близько 290 млн. грн.) у 2004, 2005, 2009 та 2013 роках, Харківська область (близько 180 млн. грн.) у 2006 та 2010 роках, Луганська область (близько 88 млн. грн.) у 1998 та 2010 роках, Хмельницька (близько 31 млн. грн.) - у 2001 та 2003 роках, Чернівецька (близько 30 млн. грн.) - у 1999 та 2009 роках, Херсонська (близько 20 млн. грн.) - у 2009 році, Сумська область ( близько 16,8 млн. грн.) - у 2018 році. А в цілому, у квітні протягом 1997-2018 років внаслідок НС природного характеру було завдано збитків на суму близько понад 720 млн. гривень.

У квітні поточного року існує ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій геологічного характеру (насамперед, зсувів), особливо в межах гірських регіонів країни, а також на зсувонебезпечних ділянках в зонах впливу водосховищ Дніпровського каскаду та міських агломерацій Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Луганської, Полтавської, Харківської, Чернігівської і Черкаської областей та міста Київ. Існує ймовірність підтоплення в південних, східних та центральних областях України.

У квітні 2019 року зберігається високою ймовірність виникнення небезпечних інфекційних захворювань, випадків отруєння людей, насамперед отруєнь чадним газом та харчових отруєнь. Також, у квітні 2018 року можливе зростання кількості випадків, пов'язаних із захворюваннями свійської худоби на африканську чуму свиней.

Виникнення медико-біологічних НС ймовірне у будь-якому регіоні, але за статистичними даними найбільший ризик їх виникнення у Луганській, Запорізькій, Київській, Одеській, Вінницький, Дніпропетровській, та Чернігівській областях.

Для квiтня характерне швидке наростання тепла. В першiй декаді мiсяця в Українi завершується перехiд середньої добової температури повiтря через +5° у бiк пiдвищення; перехiд через +10° здiйснюється  в другiй половинi квiтня, в Карпатах i горах Криму – у травні.  Середня мiсячна температура повітря становить 7-11°, в гірських районах 2-6º тепла. Абсолютний мiнiмум температури 3-16° морозу, в Чернігівській, Сумській, Харківській області та в Карпатах до 17-22° морозу. Абсолютний максимум - 26-33° тепла, в гірських районах 21-22º. Середня мiсячна кiлькiсть опадiв становить 22-62 мм, в бiльшостi районiв Закарпаття та в Карпатах до 84 мм, на високогір'ї до 117 мм.  По всій території України спостерігаються грози; заморозки ймовірні на поверхні ґрунту та у повітрі.

В багаторічному розрізі у квітні продовжується розвиток водопілля в басейнах річок Прип'ять, Дніпро, Десна, Сейм та на Дунаї. У другій половині місяця, за середніми багаторічними даними, відмічається формування максимальних рівнів водопілля на цих річках.

Погодні умови квітня різноманітні, нерідко з різкими змінами погоди, посиленням вітру. У добовому розрізі характерною рисою є значні перепади температури повітря від дня до ночі. Опади переважають у вигляді дощу, але бувають і у вигляді мокрого снігу, інколи спостерігається його налипання. З літніх явищ не виключені зливи, грози, іноді шквали, град. Заморозки в квітні - явище звичайне для всієї території країни. Грози спостерiгаються по всiй Українi; в окремi роки бувають пиловi бурi (частiше - у схiдних та пiвденно-схiдних областях).

В окремі роки при значному підвищенні температури повітря - може різко зрости пожежна небезпека, але за багаторічними даними пожежонебезпечний період починається у травні.

Найчастіше стихійні метеорологічні явища у квітні відмічалися в південній частині країни (Херсонська, Донецька, Одеська області, АР Крим), на заході (Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька області) та півночі (Київська область).

За прогнозом УкрГМЦ середня місячна температура у квітні 2019 року передбачається 9-12° тепла, в горах 5-7°, що дещо вище середніх багаторічних значень. Місячна  кількість  опадів  очікується  23-44 мм, в горах 50-76 мм, що менше середніх багаторічних значень.

За статистичними даними 1997-2018 рр. найбільша кількість НС природного характеру у квітні зафіксована у Львівській (16 НС) Луганській (13 НС ), Чернігівській (11 НС), Харківській (9 НС) областях, найменша (по 3 НС) - у Сумській області та м. Києві.

Найбільший ризик виникнення НС природного характеру у Донецькій, Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Полтавській, Луганській, Львівській, Одеській, Харківській, Хмельницькій, Херсонській, Чернівецькій областях.

 

Повернутися Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 1999 - 2018 років свідчить, що у квітні середнє значення кількості НС техногенного характеру порівняно з березнем не змінюється, мінімальна кількість НС (2) зареєстрована у 2016 році, максимальна (25) - у 2005 році.

У квітні відмічається тенденція до деякого зменшення кількості надзвичайних ситуацій з причини аварій в системах електроенергетики та життєзабезпечення. Кількість НС унаслідок пожеж і вибухів практично не змінюється, проте збільшується середня кількість НС внаслідок аварій на транспорті, що пояснюється збільшенням інтенсивності руху автотранспорту після осінньо-зимового періоду.

Аналіз НС за останні роки, стану техногенної безпеки у регіонах та прогноз погодних умов на квітень 2018 року дозволяє припустити, що найбільші ризики виникнення НС техногенного характеру у квітні 2019 року очікуються в Донецькій і Луганській областях (пожежі, вибухи на шахтах, у житлових будівлях, раптове руйнування споруд).

Високі ризики виникнення НС техногенного характеру зберігаються у Вінницькій (катастрофи на транспорті, пожежі у будівлях і спорудах житлового призначення, раптове руйнування споруд), Дніпропетровській (пожежі у будівлях і спорудах нежитлового призначення, аварії на транспорті, системах життєзабезпечення), Київській (аварії на транспорті, раптове руйнування будівель, пожежі, вибухи у будівлях житлового призначення), Львівській (аварії на нафто- та продуктопроводах, системах життєзабезпечення, енергетичних системах, раптове руйнування споруд, транспортних комунікацій), Одеській (аварії на транспорті, системах життєзабезпечення, наявність у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), Харківській (пожежі, вибухи у будівлях житлового та нежитлового призначення, аварії на транспорті) областях.

Значна ймовірність виникнення НС зберігається у м. Києві (аварії на транспорті, пожежі, вибухи у житлових будівлях, наявність у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), а також у Миколаївській (аварії на транспорті, системах життєзабезпечення, інциденти на АЕС), Полтавській (аварії на транспорті, системах життєзабезпечення, пожежі на промислових об'єктах), Рівненській (аварії на системах життєзабезпечення, інциденти на АЕС) областях.

Середні рівні ризиків виникнення НС існують у Житомирській, Тернопільській, Хмельницькій, та Черкаській областях.

Зберігаються особливо високі ризики виникнення НС, пов'язаних з пожежами, вибухами на об'єктах промисловості (особливо на вибухо-, пожежонебезпечних об'єктах, вугільних шахтах тощо), а також у будівлях і спорудах житлового призначення.

Високими є ризики виникнення катастроф на транспорті.

Меншими є ризики виникнення НС, пов'язаних із аваріями на енергосистемах і системах життєзабезпечення, раптовим руйнуванням будівель та споруд.

Залишається значним ризик виникнення надзвичайних подій (інцидентів) на об'єктах атомної енергетики, зокрема на Запорізькій, Рівненській і Хмельницькій АЕС.

 

Повернутися Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

З урахуванням висновків порівняльного аналізу НС за відповідний період минулих років, динаміки їх виникнення протягом поточного року, прогнозованих погодних умов та з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення їх негативних наслідків протягом квітня 2019 року головним управлінням (управлінням) ДСНС у регіонах доцільно:


   
Прогноз НС
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
Прогноз НС