ГоловнаПрогноз НС28 Лютого, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року

Опубліковано: 28.02.2019, 17:30

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Аналіз статистичних даних показує, що протягом 1997 - 2018 років кількість НС у березні порівняно з лютим дещо збільшується (на 5%), при цьому, у березні проти лютого зменшуються середні значення кількості метеорологічних та медико-біологічних НС, а середні значення кількості гідрологічних та геологічних НС збільшуються, що пов'язано, у першу чергу, з підвищенням водності у цей період. 

Максимальну кількість  НС природного характеру (18) зареєстровано у  березні 1998 році, а в березні 2015 року  таких НС не зареєстровано.

За статистикою 1997-2018 років у березні, порівняно з лютим, збитки від НС природного характеру збільшуються (в абсолютному вимірі у 5 разів). Протягом останніх 15 років у березні збитків від НС в більшій чи меншій мірі зазнавали усі області України, окрім Житомирської, Запорізької та Черкаської областей. При цьому значних втрат зазнавали тільки Закарпатська область у 2001 році (близько 288 млн. гривень), Автономна Республіка Крим у 2002 та 2005 роках (в цілому близько 53 млн. гривень) та Миколаївська область у 2002, 2003, 2007 роках (в цілому близько 41 млн. гривень). У березні 2009-2011 та 2014 років збитків внаслідок НС природного характеру не зареєстровано. А в цілому, у березні 1997-2017 років внаслідок НС природного характеру було завдано збитків на суму близько 510 млн. гривень.

Характерними рисами температурного режиму у березні є стійкий перехід середньої добової температури повітря через 0 градусів у бік підвищення по всій території країни та через плюс 5 градусів - на півдні й Закарпатті. Середня багаторічна дата переходу на метеорологічну весну - 13 березня, але у залежності від поточних погодних умов цей рубіж може відхилятись від указаної дати на 1-3 тижні в обидва боки.

Середня місячна температура повітря в березні порівняно з лютневою різко підвищується і складає 3° морозу - 2° тепла, на Закарпатті і крайньому півдні України 3-6° тепла. Абсолютний мінімум температури становить 22-37°, на півдні України 11-27° морозу; абсолютний максимум 16-28° тепла, на півдні до 30°.

Середня місячна кількість опадів складає 24-50 мм, місцями у Карпатах, на Закарпатті 56-102 мм. Сніговий покрив відсутній у південних та західних областях. На решті території сніг сходить протягом першої та другої декад, у Чернігівській та Сумській областях –  у третій декаді. Кількість днів з опадами коливається від 9 до 17, на півдні України від 7 до 11.   

Ускладнення господарської діяльності у березні 2018 року внаслідок гідрометеорологічних умов можуть бути викликані комплексом небезпечних явищ, притаманних перехідному періоду від холодної пори року до теплої і характеризуватимуться коливаннями температури повітря, опадами різної інтенсивності та вітряною погодою. Зимові явища (хуртовини, снігопади, ожеледь, налипання мокрого снігу) можуть чергуватися з дощами, грозами та шквалами. Характерною рисою березня є значний перепад температури повітря від дня до ночі, що може призвести до сходу снігових лавин, ускладнень у русі транспорту та додаткового навантаження на системи життєзабезпечення.

За прогнозними даними УкрГМЦ середня місячна температура очікується  0-5° тепла, що близько до середніх значень за базовий період (1981-2010рр.). Місячна кількість  опадів  очікується  29-42 мм, в Карпатах, горах Криму та  на  Закарпатті   44-90 мм,   що  в межах  (90-110%)  середніх  значень  за базовий період (1981-2010рр.).

У березні поточного року існує висока ймовірність виникнення надзвичайних ситуацій геологічного характеру (насамперед, зсувів), особливо в Чернівецькій. Івано-Франківській, Закарпатській областях, а також на зсувонебезпечних ділянках в зонах впливу водосховищ Дніпровського каскаду та міських агломерацій Київської, Кіровоградської, Полтавської, Донецької, Дніпропетровської, Одеської, Чернігівської, Херсонської областей та міста Києва. Існує ймовірність підтоплення у південних та центральних областях України.

У березні 2019 року зберігається висока ймовірність виникнення небезпечних інфекційних захворювань, особливо сальмонельозу, гострих кишкових інфекцій, ГРВІ, існує загроза випадків отруєння людей, насамперед чадним газом та харчових отруєнь.

Березень характеризується також формуванням водопілля на річках країни, під час розвитку якого неодноразово відмічалось досягнення відміток затоплення об'єктів господарювання. На річках західного регіону в окремі роки відмічалися тало-дощові паводки, як це було наприклад у 2001 році в Закарпатській області, коли на річках пройшов паводок з катастрофічними наслідками.

Щодо прогнозованих елементів водопілля  та можливі негативні наслідки під час його проходження (за даними прогнозу Українського Гідрометцентру):

Гідрометеорологічна ситуація, що склалася на території річкових водозборів України упродовж зимового періоду 2018-2019 рр. та виконані за гідропрогностичними моделями розрахунки показують, що  максимальні рівні  води весняного водопілля очікуються нижчими за минулорічні значення і  будуть:

Водний режим річок басейнів, де станом на 20 лютого відсутні снігозапаси, які є головним чинником весняного водопілля, весною 2019 р. буде залежати від характеру гідрометеорологічних умов кінця лютого та у березні.  

Прогноз (консультація) найвищих рівнів водопілля складені тільки для водних об’єктів, у басейнах яких на дату випуску прогнозу зберігається сніговий покрив. Для цих же басейнів оцінені можливі негативні наслідки.

Загальна амплітуда підвищення рівнів води над поточними відмітками  становитиме: на ділянці Дніпра Неданчичі-Дніпровське 1,2-1,7 м, на Сіверському Дінці, Осколі, малих річках Харківської області, Десні та її притоках, лівих притоках Середнього Дніпра (Сула, Псел, Ворскла) 0,4-1,9 м;  лівобережних притоках Сіверського Дінця у Донецькій та Луганській областях 1,2-2,5 м, на українській ділянці Дунаю Рені-Ізмаїл 1,7-2,5 м, Кілія-Вилкове 0,5-1,0 м.

На річках Карпатського регіону можна очікувати підйоми: на Тисі,  нижніх ділянках Латориці (пост Чоп), Боржави (В.Ремети), Ужа (Ужгород) на 1,2-3,8 м,  притоках Тиси на 0,8-1,7 м; Дністрі та його гірських притоках, річках басейну Прута та Сіреті на 0,4-1,2 м.

Руйнування льодового покриву на річках басейну Дніпра,   водосховищах Сіверського Дінця  весною 2019 р. очікуються на 5-11 діб раніше, а на дніпровських водосховищах – в строки  близькі до середніх багаторічних значень.

 Негативні наслідки, які можливі під час весняного водопілля 2019 р.

У період весняного водопілля і льодоходу  масового досягнення річковими водами небезпечних відміток не очікується. В разі інтенсивного розвитку весняних процесів є  ймовірність підтоплення територій і об’єктів місцевим схиловим стоком під час сніготанення, в тому числі й в результаті накопичення тало-дощових вод у пониженнях рельєфу в межах населених пунктів чи проривів місцевих ставків, дамб, при аварійних скидах води з них  (це може стосуватися, перш за все, басейнів річок Лівобережжя).

Можна очікувати затоплення понижених ділянок заплав  річок: В.Дніпро (пост Неданчичі), Десна (Новгород-Сіверський), Снов у Чернігівській області, Сейм у Сумській області; Сіверський Донець, Оскол та їх приток у Харківській  області, Айдар та Деркул у Луганській області; Ворскла у Полтавській області; в разі випадіння значних дощів та враховуючи високе стояння рівнів води може відбутися також затоплення заплав Прип’яті та її притоках у Волинській області, малих річках Київської, Житомирської областей.

При проходженні максимумів водопілля на В.Дніпрі, Десні, Снові у Чернігівській області можливе порушення транспортного сполучення та початкове обтоплення частин населених пунктів у заплавах, перелив річкових вод через понижені ділянки автодоріг місцевого значення (Новгород-Сіверський, Городнянський, Чернігівський, Ріпкинський райони).

На українській ділянці Дунаю при формуванні максимумів водопілля можливе досягнення небезпечних відміток, що призведе до підтоплення  господарських об'єктів в портах Рені та Ізмаїл. У місті Вилкове, у період водопілля при нагінному північно-східному вітрі, існує ймовірність перевищення небезпечної позначки підтоплення понижених незаселених ділянок міста. Проходження максимумів  весняної повені на українській ділянці Дунаю та стояння рівнів води з відмітками, близькими до небезпечних, передбачається в квітні.

У межах м. Києва при пропуску водопілля через Київське і Канівське водосховища (без урахування можливого регулювання стоку ГЕС) відсутня загроза негативних наслідків для територій житлової забудови, споруд і об'єктів міста та приміської зони.

На річках Карпат, у басейнах яких відмічається нерівномірний розподіл снігозапасів, вирішальним фактором висоти водопілля буде інтенсивність наростання тепла та кількість рідких опадів в період сніготанення. Фактична ситуація в басейнах річок цього регіону поки що не дає підстав очікувати високого весняного стоку з негативними наслідками. Його обсяги і наслідки залежатимуть від характеру гідрометеорологічних умов впродовж третьої декади лютого та в березні. При можливому подальшому снігонакопиченні,  ситуація може суттєво змінитись, особливо при випадінні дощів в період сніготанення.

На даний час незначні снігозапаси і відсутність льодового покриву на річках дозволяють констатувати, що весняне водопілля на річках карпатського регіону за висотою максимальних рівнів води буде нижчим за норму.

Вихід води на заплаву річок Закарпаття очікується в створах гідрологічних постів Тиса-Тячів, Боржава-В.Ремети, Латориця-Мукачеве, Латориця-Чоп, Уж-Ужгород, Уж-Ужгород. Негативних наслідків при проходженні максимальних рівнів водопілля слід очікувати у нижніх течіях річок: Латориця, де очікується довготермінове утримання води на заплаві міждамбового простору; Боржава, де можливе затоплення сільгоспугідь у селах Заріччя, Кам’янське, В.Ком’яти, Боржавське, автодороги Виноградове-Шаланки.

Очікуваний менший за середній обсяг весняного припливу води до Дністровського водосховища, за умови завчасної акумуляції тало-дощових вод, що надходитимуть до водосховища у лютому-березні та розробки раціональних режимів їх роботи з урахуванням пріоритетів та екологічних вимог, дозволить виконати у квітні необхідний екологічний попуск у пониззя Дністра. При відсутності опадів у березні-травні можуть скластися несприятливі умови для здійснення еколого-репродукційного паводку у пониззя Дністра з Дністровського водосховища за рахунок припливу води до нього, що може призвести до  спрацювання водосховища.

При проведенні гідрометзабезпечення на обласному та місцевому рівнях рекомендуємо звертати увагу відповідних органів на необхідність перевірки стану малих водосховищ і гідротехнічних споруд на них, зливової каналізації, стану русел малих водотоків у населених пунктах, на необхідність розчистки русел річок тощо.

В залежності від подальшого розвитку гідрометеорологічної ситуації будуть проводитися додаткові розрахунки та випускатися короткострокові прогнози і попередження. Про гідрологічну ситуацію на водних об’єктах весною УкрГМЦ інформуватиме текстовими оперативними інформаціями, які розповсюджуватимуться згідно з діючими порядками і схемами та вміщуватимуться на сайт УкрГМЦ.

  

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 2000 - 2018 років свідчить, що у березні середнє значення кількості НС техногенного характеру порівняно з лютим дещо збільшується (на 6%), мінімальна кількість таких НС (2) зареєстрована у 2018 році, максимальна (29) - у 2000 році.

У березні відмічається тенденція до зменшення кількості надзвичайних ситуацій з причини пожеж та вибухів, проте їх частка серед НС техногенного характеру залишається найбільшою. Високою є також частка НС на транспорті, яка збільшується порівняно із лютим. Мінливі погодні умови березня є причиною зростання середньої кількості НС в системах електроенергетики та життєзабезпечення.

У територіальному відношенні особливо високі ризики виникнення НС техногенного характеру у березні 2019 року очікуються в Донецькій та Луганській областях (НС на транспорті, аварії на вугільних шахтах, аварії на системах життєзабезпечення та енергопостачання). Високим є ризик виникнення НС техногенного характеру у Львівській (пожежі (вибухи), аварії на транспорті, системах життєзабезпечення та енергопостачання), Одеській (пожежі (вибухи), аварії на транспорті, в системах електроенергетики та життєзабезпечення) та Рівненській (аварії в системах електроенергетики та життєзабезпечення, пожежі) областях. Значна ймовірність виникнення НС техногенного характеру зберігається у Вінницькій, Житомирській, Київській, Кіровоградській, Миколаївській, Полтавській, Хмельницькій, Херсонській та Чернігівській областях.

Найбільш високими у березні 2019 року очікуються ризики виникнення НС, пов'язаних із пожежами, вибухами (у т.ч. вугільних шахтах). Високим очікується ризик виникнення НС, пов'язаних із аваріями на транспорті та НС з причини аварій на системах енергопостачання та життєзабезпечення.

Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

Виникнення надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру у березні 2019 року найбільш вірогідно можуть спостерігатися внаслідок випадіння опадів, вітряної погоди, через розливи річок, утворення поверхневого талого або дощового стоку з накопиченням його в пониззях рельєфу.

Виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ та пов'язаних з ними ускладнень або НС ймовірне в будь-якому регіоні, але найбільш уразливими можуть бути західні та південні регіони країни.

З урахуванням висновків порівняльного аналізу НС за відповідний період минулих років, динаміки їх виникнення протягом поточного року, прогнозованих погодних умов та з метою попередження виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення їх негативних наслідків протягом березня 2019 року Головним управлінням (управлінням) ДСНС у регіонах доцільно:

 


   
Прогноз НС
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
Прогноз НС