ГоловнаПрогноз НС31 Січня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2019 року

Опубліковано: 31.01.2019, 12:30

 


Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Ускладнення господарської діяльності,виникнення надзвичайних ситуацій (далі - НС) у лютому 2019 року найбільш вірогідно можуть бути викликані комплексом небезпечних явищ (наприклад поєднання сильних опадів у вигляді мокрого снігу та посилення вітру, налипання мокрого снігу, утворення ожеледі, хуртовин).

Виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ та пов'язаних з ними ускладнень або НС ймовірне в будь-якому регіоні, але за статистичними даними найбільш уразливими можуть бути південні, південно-східні та місцями центральні та західні регіони країни.

Найбільший ризик виникнення НС природного характеру у лютому існує у Вінницькій, Донецькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Львівській, Луганській, Миколаївській, Одеській, Херсонській та Черкаській областях.

Аналіз статистичних даних за 1997 - 2018 роки свідчить, що у лютому середнє значення кількості НС у лютому в порівнянні з січнем дещо збільшується (на 8%), при цьому мінімальна кількість НС (1) зареєстрована у 2015 році, максимальна (17) - у 2010 році.

У лютому проти січня збільшуються середні значення кількості НС медико-біологічного характеру, натомість середні значення НС геологічного характеру зменшуються, середні значення кількості НС метеорологічного та гідрологічного характеру - на рівні січневих показників. 

Середня місячна температура лютого складає 0-5° морозу, у східних, Сумській, Чернігівській областях, місцями на Полтавщині та в Карпатах 6-7° морозу, в  Криму від 1° морозу до 4° тепла. Абсолютний мінімум температури становить 27-39° морозу, на півдні України, Закарпатті та Прикарпатті 23-34° морозу; абсолютний максимум - 12-20° тепла, у південній частині,  Вінницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій областях місцями 21-24° тепла, на високогір'ї Карпат 8-10° тепла.

Середня місячна кількість опадів складає 26-46 мм, на Закарпатті та в Карпатах переважно 47-125 мм. Найбільша висота снігового покриву, як правило, спостерігається у другій і третій декадах місяця і досягає 5-20 см, на Сумщині та в гірських районах України 17-35 см; у південних областях сніговий покрив нестійкий.

З хуртовинами в середньому буває 1-8 днів; ожеледь найчастіше спостерігається у східних областях та в Приазов'ї.

 

За даними УкрГМЦ, УкрНДГМІ та світових центрів погоди у лютому 2019 року:

Характерною рисою лютого є несталість погодних процесів та значна мінливість метеорологічних явищ, досить висока ймовірність повторюваності небезпечних і стихійних явищ. Найбільш несприятливими щодо господарської діяльності можуть бути періоди поєднання вітряної погоди з помірними або сильними опадами, налипанням мокрого снігу, ожеледдю, а також комплексом небезпечних явищ.

Загалом ускладнення в життєдіяльності населення або виникнення надзвичайних ситуацій можуть спостерігатися через коливання температурного режиму (посилення навантаження на тепломережі, негативні наслідки через необережне поводження з опалювальними приладами, окремі випадки обмороження людей). Сильні снігопади, різке підвищення температури повітря можуть призвести до сходу снігових лавин або ускладнень у русі транспорту. Під час відлиг і формування тало-дощових паводків або раннього розвитку водопілля можливі підтоплення окремих населених пунктів та об'єктів господарювання. Також в умовах низького температурного фону можуть бути ускладнення ситуації внаслідок утворення заторів льоду та пов'язаних з ними різких підйомів рівнів води. 

Щодо надзвичайних ситуацій геологічного характеру, то у лютому їх кількість, порівняно з січнем, дещо зменшується, натомість у лютому зберігається загроза виникнення небезпечних геологічних явищ, особливо зсувів в гірських регіонах країни та в межах промислово-міських агломерацій Львівської, Полтавської, Миколаївської, Дніпропетровської, Запорізької областей, мм. Києва та Севастополя, а також підтоплення в південних та східних регіонах країни.

За статистичними даними 1997 - 2018 років у лютому відмічається тенденція до варіацій кількості НС медико-біологічного характеру на рівні 4-6 на місяць за винятком 2000 та 2015 років, коли відмічалася їх мінімальна кількість (2 та 1 НС відповідно) та 2005 року, коли було зафіксовано максимальну (11) кількість НС медико-біологічного характеру.

Для лютого притаманне значне (вдвічі) переважання випадків масових отруєнь над інфекційною захворюваністю людей, проте найбільш резонансними були НС, пов'язані з інфекційною захворюваністю населення, а саме епідеміями грипу, які охоплювали більшість областей України (у 1999, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2010, 2016 роках).

У лютому 2019 року зберігатиметься висока ймовірність отруєнь людей чадним газом. Зберігається ймовірність виникнення небезпечних інфекційних захворювань, у тому числі на кір. Можливе збільшення гострих респіраторних захворювань, не виключене перевищення епідемічного порогу захворювань на грип та ГРВІ.

Виникнення НС медико-біологічного характеру ймовірне в будь-якому регіоні, але за статистичними даними найбільший ризик виникнення НС медико-біологічного характеру у Вінницький, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Тернопільській та Харківській областях.

Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 2000 - 2018 років свідчить, що у лютому, порівнно із січнем, спостерігається тенденція поступового зменшення середнього значення кількості НС техногенного характеру (на 5-8%), мінімальна кількість НС (1) зареєстрована у 2017 році, максимальна (22) - у 200 та 2006 роках. 

Високі ризики виникнення НС техногенного характеру у лютому 2019 року існують у Донецькій області (пожежі, особливо у житлових будівлях, аварії на шахтах, раптове руйнування споруд, катастрофи на транспорті тощо), Дніпропетровській (пожежі, вибухи на шахтах і будівлях житлового призначення, аварії на транспорті, в системах життєзабезпечення, раптове руйнування будівель та споруд), Запорізькій (пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, аварії в енергетичних системах, на транспорті), Луганській (пожежі, вибухи на шахтах, об'єктах промислового та житлового призначення, аварії на транспорті та в системах життєзабезпечення, раптове руйнування споруд), Миколаївській (аварії в енергетичних системах, пожежі, вибухи у будівлях житлового та нежитлового призначення), Харківській (пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, аварії на транспорті та наявність у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), Черкаській (пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, раптове руйнування будівель і споруд, аварії на транспорті) областях.

Значна ймовірність виникнення НС зберігається у Волинській, Київській, Львівській, Одеській, Хмельницькій областях та у м. Києві.

Зберігаються високі ризики виникнення НС, пов'язаних з пожежами, вибухами у промисловості (особливо на вибухо-, пожежонебезпечних об'єктах, вугільних шахтах тощо) та аваріями на транспорті. Існують особливо високі ризики виникнення пожеж у будівлях і спорудах житлового призначення.

Дещо меншими є ризики виникнення НС, пов'язаних з аваріями на енергосистемах, на системах життєзабезпечення, та раптовим руйнуванням будівель та споруд).

Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

Враховуючи висновки порівняльного аналізу щодо кількості НС за відповідний період минулих років та з метою попередження виникненню надзвичайних ситуацій та зменшення їх наслідків у лютому 2019 року територіальним органам ДСНС доцільно:

 


   
Прогноз НС
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
31 Січня12:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2019 року
Прогноз НС