ГоловнаПрогноз НС31 Грудня, 2018р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2019 року

Опубліковано: 31.12.2018, 23:59

Загальна характеристика січня

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям


Повернутися Загальна характеристика січня

 

За температурним режимом січень найхолодніший місяць року. Середня місячна температура повітря складає 1-6° морозу, в Карпатах, на сході та північному сході України 7-8° морозу. 

Абсолютний мінімум температури 23-37° морозу, в окремих районах Харківської, Дніпропетровської, Київської, Сумської областей та в Карпатах 38-39° морозу, Черкаської та Луганської областей до 42°, на узбережжі Криму місцями 13-22° морозу. 

Абсолютний максимум температури 7-14° тепла, на Прикарпатті, у південній половині України до 15-18°, в Криму до 21°. 

Середня місячна кількість опадів 27-56 мм, на Закарпатті, в Карпатах до 57-155 мм.

Найбільша висота снігового покриву звичайно спостерігається в третій декаді січня  і становить в середньому 8-15 см, на північному сході країни 20-27 см; на півдні України сніговий покрив нестійкий.

Січень характерний значною мінливістю метеорологічних елементів і явищ, нерівномірним розподілом опадів по площі, кількості і в часі. Складні, несприятливі умови для діяльності господарського комплексу обумовлюють частіше всього штормовий вітер, сильні снігопади та хуртовини, різкі перепади температури повітря та тумани. Причиною надзвичайних ситуацій

Нерідкими для січня є стихійні явища у вигляді налипання мокрого снігу, ожеледі, складних відкладень, що обумовлюють додаткові навантаження на лінії електропередач та зв'язку.

З небезпечних гідрологічних явищ в січні спостерігаються тало-дощові паводки (січень 1985 року – формування паводку на річках Закарпаття  із загальним зростанням рівнів води до 1,6-7,1 м та перевищенням небезпечних відміток рівнів в 3 районах). З льодових явищ потенційно небезпечними є зажори або затори льоду на річках, що  можуть призвести до різких добових підйомів рівнів води на 0,5-1,5 м з виходом води на заплаву, а інколи і затопленню об'єктів господарювання.

В горах Криму та в Карпатах нерідко спостерігаються  лавинонебезпечні ситуації. Найбільша висота снігового покриву в січні спостерігається у третій декаді.

Аналіз стихійних та небезпечних метеорологічних явищ в січні (за період 1980-2018 роки) свідчить, що в їх розподілі по видах близько половини випадків складають сильні хуртовини та вітер, далі йде сильний сніг, тумани та різке зниження температури повітря. Сильні тумани більш притаманні півдню країни (в Донецькій і Одеській областях з досягненням критеріїв стихійних явищ). 

Щодо НС техногенного характеру то у січні характерною є тенденція до помітного збільшення кількості надзвичайних ситуацій, пов'язаних із пожежами та вибухами, а також з причини аварій на системах життєзабезпечення. Спостерігається деяке зменшення кількості НС внаслідок аварій на транспорті. До надзвичайних подій на автошляхах (збільшення ДТП) практично на усій території держави можуть призводити слизькі дороги через ожеледицю, не виключено накати або перемети снігу, що ускладнюватимуть рух транспорту та тумани або хуртовини, що знижуватимуть видимість. На акваторіях морів вітряна погода (особливо в поєднанні з випадінням опадів або зниженням температури повітря), інтенсивне хвилювання можуть  ускладнювати  функціонування морського транспорту та портів.

 

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Ускладнення господарської діяльності, виникнення надзвичайних ситуацій у січні 2019 року можуть спостерігатися унаслідок сильного вітру в поєднанні з випадінням опадів, різки коливань температури повітря, не виключено подекуди налипання мокрого снігу або утворення ожеледі, виникнення туманів. Виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ та пов’язаних  з ними ускладнень або НС можливе у будь-якому регіоні, але за статистичним даними найбільш уразливими можуть бути західні та  південно-східні регіони України.

У січні проти грудня збільшуються середні значення кількості НС геологічного та гідрологічного характеру, натомість середні значення НС медико-біологічного та метеорологічного характеру дещо зменшуються.

Небезпечні метеорологічні явища можуть обумовити ускладнення в господарській діяльності (комунальне господарство, енергетика, зв'язок, транспорт) або виникнення надзвичайних ситуацій у будь-якому регіоні (переважно на місцевому рівні, але не виключене і регіональному).

Щоденного моніторингу погодних умов та гідрологічної ситуації вимагає територія західного регіону, де зберігається ймовірність формування як паводків (особливо небезпечними є періоди відлиги з випадінням дощів), так і небезпечних льодових явищ (заторів льоду або зажорів із різкими коливаннями рівнів води).

В Карпатах та гірських районах Криму існує вірогідність сходу снігових лавин (після сильного снігопаду або при відлизі), що може призвести до негативних наслідків.

Прогноз середньої місячної температури та кількості опадів  на січень 2019 року  (за даними УкрГМЦ, УкрНДГМІ та світових центрів погоди)

Середня місячна температура передбачається 0-4° морозу, в Криму до 3° тепла, що на 1,5-2,0° вище середніх багаторічних значень.

 Місячна  кількість  опадів  очікується  27-55мм, на Закарпатті 64-81 мм, в горах Криму  до 124 мм, що  в межах середніх багаторічних значень.

У січні у порівнянні з груднем збільшується загроза виникнення небезпечних геологічних явищ, особливо зсувів, в гірських регіонах країни та в межах промислово-міських агломерацій.

Підвищення рівня грунтових вод відносно середніх багаторічних показників в окремих районах, Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Чернігівської, Вінницької, Одеської, Полтавської, Дніпропетровської областей та АР Крим можуть стати додатковим впливовим чинником активізації небезпечних геологічних процесів (зсуви, підтоплення).

Висока ймовірність виникнення випадків отруєння людей особливо отруєнь чадним газом та харчових отруєнь (в зв'язку з чисельними святами). Зберігається ймовірність виникнення небезпечних інфекційних захворювань. Можливе збільшення гострих респіраторних захворювань, не виключене перевищення епідемічного порогу на грип. Виникнення НС медико-біологічного характеру ймовірне в будь-якому регіоні, але за статистичними даними найбільший ризик виникнення НС медико-біологічного характеру у Львівській, Донецькій, Миколаївській та Одеській областях.

За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими можуть бути  Донецька, Закарпатська, Івано-Франківська, Київська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська,  Херсонська, Чернігівська, Чернівецька області.

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Аналіз статистичних даних 1999 - 2018 років свідчить, що у січні середнє значення кількості НС техногенного характеру порівняно з груднем збільшується на 14%, мінімальна кількість НС (3) зареєстрована у 2014 році, максимальна (34) - у 2006 році.

У січні характерною є тенденція до помітного збільшення кількості надзвичайних ситуацій, пов'язаних із пожежами та вибухами, а також з причини аварій на системах життєзабезпечення. Спостерігається деяке зменшення кількості НС внаслідок аварій на транспорті. 

У територіальному відношенні високі ризики виникнення НС техногенного характеру у січні 2019 року очікуються в Донецькій Дніпропетровській, Луганській та Одеській областях. Значна ймовірність виникнення НС зберігається у Закарпатській, Запорізькій, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській,  Харківській, Херсонській областях.

Повернутися Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

Враховуючи динаміку виникнення НС протягом поточного року та висновки порівняльного аналізу щодо кількості НС за відповідний період минулих років з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у cічні 2019 року доцільно:


   
Прогноз НС
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
31 Січня12:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2019 року
31 Грудня23:59 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2019 року
Прогноз НС