ГоловнаПрогноз НС29 Листопада, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року

Опубліковано: 29.11.2019, 16:00

Загальна характеристика грудня

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям


Повернутися Загальна характеристика грудня

Грудень - місяць із широким спектром суттєвих проявів явищ теплого та холодного періодів. Розвинута циклонічна діяльність забезпечує інтенсивний обмін повітря і значну нестійкість погоди. Знижується середня місячна температура повітря (в порівнянні з листопадом на 4-5 градусів) і становить 0 - 4 градусів морозу, у південній частині місцями 1-3° тепла. В грудні у північних, східних областях та в Карпатах відбувається перехід середньої добової температури повітря через мінус 5 градусів в бік зниження, в центральних областях в третій декаді грудня-першій половині січня. Абсолютний мінімум температури повітря становить 21-37° морозу, в південних областях 17-28° морозу; абсолютний максимум температури повітря - 10-18° тепла, у південній частині та на Прикарпатті місцями 19-20°, в Криму до 25°. Середня багаторічна кількість опадів в грудні становить 33 - 67 мм, в горах Криму та Карпатах 68 - 174 мм. На початку другої декади грудня в північних областях зазвичай встановлюється сталий сніговий покрив, у третій декаді - на більшості території країни (лише на  півдні сніг спостерігається не кожного року).

 Посилений вітровий режим збільшує кількість небезпечних згінно-нагінних явищ на узбережжях морів та пригирлових ділянках річок.

В розподілі небезпечних та стихійних метеорологічних явищ по видах (за 1981 - 2017 роки) у грудні найбільшу частку за кількістю випадків мають: сильний вітер - 32%, сильні сніг та хуртовини - загалом 37% (відмічені практично в кожній області), ожеледь - 10%, сильний дощ або туман - по 7-8% та майже рівна кількість випадків налипання мокрого снігу і складних відкладень 3 -4%. Нерідко критеріїв стихійності досягають тумани.

Мінливість метеорологічних умов в грудні істотно впливає на водний та льодовий режими річок та водоймищ країни. Характерними чинниками для виникнення надзвичайних ситуацій для цього місяця є, як формування паводків (тало-дощових або дощових, наприклад на Закарпатті у 1957, 1993, 1995, 2017 роках та в гірській частині річок Дністра та Прута у 1957 році), так і льодові явища (встановлення льодоставу, виникнення зажорів або заторів льоду, особливо на річках басейнів Прип'яті, Дніпра, Дністра та Десни, що може призвести до підвищення рівнів води до 0,8 - 2 м, виходу води на заплаву та підтоплення територій).

У грудні збитки від НС природного характеру зменшуються порівняно з листопадом майже в чотири рази, і протягом 2000 - 2017 років лише 13 регіонів зазнавали збитків від НС природного характеру. При цьому значними вони виявилися у Закарпатській (2010 р, 221 млн. грн. та 2017 р., 86 млн. грн.), Вінницькій (2012 р., 21,5 млн. грн.), Тернопільській (2000 р, 12,8 млн. грн.), Житомирській (2012 р., 5 млн. грн.), Херсонській (2010 р, 5 млн. грн.) та в Івано-Франківській (2005 р, близько 1,5 млн. грн. та 2012 р., 2,7 млн. грн), Миколаївській (2012 р., 1,6 млн. грн.) областях.

В цілому збитки від НС природного характеру у грудні склали близько 340 млн. гривень, а найбільша їх частка - 86% (216 млн. грн) припадають на 2010 рік.

У грудні 2019 року загроза виникнення небезпечних геологічних явищ невелика, але зберігається ймовірність їх виникнення, особливо зсувів, у гірських регіонах країни, у межах промислово-міських агломерацій Київської, Дніпропетровської, Донецької, Полтавської, Черкаської областей та м. Києві, а також в межах лінійних об'єктів (залізничні колії, автодороги). У південних регіонах країни можлива активізація процесів підтоплення.

Щодо медико-біологічних НС, то за статистикою 1997 - 2018 років у грудні відмічається значне (вдвічі) переважання випадків отруєння над інфекційною захворюваністю людей з тенденцією до збільшення кількості загиблих внаслідок цих НС. В окремі роки (1998, 2001, 2003, 2004, 2009, 2010 рр.) спостерігається переважання кількості загиблих над постраждалими.

У грудні 2019 року існує висока ймовірність випадків отруєння людей (насамперед чадним та природним газом), зберігається вірогідність виникнення інфекційних захворювань населення, особливо сальмонельозу. Виникнення медико-біологічних НС можливе в будь-якому регіоні, проте за статистичними даними найбільш ймовірні вони у Вінницький, Дніпропетровській, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Одеській областях.

Щодо НС техногенного характеру то у грудні характерною є тенденція до помітного збільшення кількості надзвичайних ситуацій, пов'язаних із пожежами (вибухами) та НС внаслідок аварій на системах життєзабезпечення. Дещо зменшується кількість НС на транспорті.

Серед НС техногенного характеру, що сталися у грудні 1999 - 2018 років зареєстровано 6 НС державного та 26 НС регіонального рівнів.

Масштабні НС техногенного характеру, які виникали у грудні 2000 - 2017 років, головним чином були пов'язані із катастрофами на транспорті та НС унаслідок пожеж (вибухів) у житлових будинках та вугільних шахтах.

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

У грудні 2019 року ймовірні ускладнення в господарській діяльності, життєдіяльності населення або виникнення надзвичайних ситуацій внаслідок змін у температурному режимі, випадіння опадів змішаної фази в поєднанні з посиленням вітру, утворення ожеледі та ожеледиці, місцями налипання мокрого снігу. Найбільш небезпечними, за частотою виникнення стихійних гідрометеорологічних явищ, є південні, південно-східні та західні регіони країни.

Аналіз статистичних даних показує, що протягом 1997 - 2018 років кількість НС природного характеру у грудні порівняно з листопадом має тенденцію до збільшення (на 10)%, що відбувається за рахунок метеорологічних НС та медико-біологічних НС (насамперед, спричинених отруєннями чадним газом).

Мінімальну кількість НС (1) зареєстровано у 2011 році, максимальну (26) - у 1997 році.

Прогноз середньої місячної температури та кількості опадів  на грудень 2019 року  (за даними УкрГМЦ, УкрНДГМІ та світових центрів погоди)

     Середня місячна температура передбачається від 4 градусів морозу до 1 градусу тепла,  в Криму до 3 градусів° тепла,  що  близько  до середніх багаторічних значень.

     Місячна  кількість  опадів  очікується 34-72 мм, на Закарпатті 82-108 мм, в  горах  Криму  до 140 мм,  що  в  межах  (80-100%)  середніх багаторічних значень.

За ризиком виникнення НС природного характеру найбільш уразливими можуть бути  Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська, Донецька, Луганська, Миколаївська, Дніпропетровська, Одеська, Херсонська та Чернігівська області.

Повернутися Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

У грудні 2019 року існує особливо висока ймовірність виникнення НС, пов'язаних із пожежами та вибухами (як у житловому секторі, так і у промисловості, особливо на вибухо-, пожежонебезпечних об'єктах, вугільних шахтах тощо) та аваріями на транспорті.

Дещо меншими є ризики виникнення НС, пов'язаних з аваріями на енергосистемах, на системах життєзабезпечення, раптовим руйнуванням будівель та споруд.

Існує ймовірність виникнення надзвичайних подій (інцидентів) на об'єктах атомної енергетики, зокрема на Запорізькій, Рівненській та Хмельницькій АЕС, хоча протягом останніх двох років кількість таких подій значно зменшилася.

Аналіз статистичних даних 1999 - 2018 років свідчить, що у грудні середнє значення кількості НС техногенного характеру порівняно з листопадом збільшується на 10%, мінімальна кількість НС (5) зареєстрована у 2017 році, максимальна (24) у 2007 році.

Аналіз НС за останні роки, стану техногенної безпеки у регіонах та прогноз погодних умов на грудень 2019 року дозволяє припустити, що найбільші ризики виникнення НС техногенного характеру  очікуються у Донецькій (пожежі у житлових будівлях, аварії на шахтах та транспорті, раптове руйнування споруд та аварії, пов'язані з викиданням НХР і отруєнням людей) і Луганській (пожежі, вибухи на шахтах, об'єктах промислового та житлового призначення, аварії в системах життєзабезпечення, на транспорті та раптове зруйнування споруд) областях.

Високі ризики виникнення НС техногенного характеру існують в Дніпропетровській (пожежі, вибухи на шахтах і будівлях житлового призначення, аварії в системах життєзабезпечення, на транспорті та в енергосистемах), Житомирській ( пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, аварії в системах життєзабезпечення, раптове руйнування споруд), Запорізькій (аварії на транспорті, в системах життєзабезпечення, в енергосистемах та пожежі, вибухи у шахтах та будівлях житлового призначення), Львівській (аварії в системах життєзабезпечення, в енергетичних системах, транспорті, у тому числі на нафто- та продуктопроводах, пожежі, вибухи у шахтах та на об'єктах житлового призначення), Харківській (пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, аварії на транспорті і на системах життєзабезпечення) областях і м. Києві (пожежі, вибухи в будівлях нежитлового і житлового призначення, аварії на транспорті та в системах життєзабезпечення).

Значна ймовірність виникнення НС зберігається у Кіровоградській (аварії в енергосистемах та системах життєзабезпечення, раптове руйнування споруд та пов'язані з наявністю у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК), Миколаївській (аварії в енергетичних системах, катастрофи на транспорті), Одеській (аварії на транспорті, в системах життєзабезпечення, пожежі, вибухи та раптове руйнування споруд) Хмельницькій (пожежі, вибухи на промислових об'єктах та у будівлях житлового призначення, аварії на транспорті, системах життєзабезпечення), і Черкаській (аварії на транспорті, на енергетичних системах, пожежі, вибухи у будівлях житлового та нежитлового призначення) областях.

Повернутися Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

Враховуючи динаміку виникнення НС протягом поточного року та висновки порівняльного аналізу щодо кількості НС за відповідний період минулих років з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у грудні 2019 року доцільно:


   
Прогноз НС
1 Вересня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2020 року
1 Серпня09:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2020 року
30 Червня17:01 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2020 року
26 Травня17:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2020 року
28 Квітня11:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у травні 2020 року
1 Квітня16:16 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2020 року
1 Березня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2020 року
31 Січня14:41 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2020 року
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
Прогноз НС