ГоловнаПрогноз НС31 Жовтня, 2019р.
 Версія для друку

Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року

Опубліковано: 31.10.2019, 10:00

   

 


  

 Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій природного характеру

    Ускладнення господарської діяльності, виникнення надзвичайних ситуацій в останній осінній місяць 2019 року можуть спостерігатися переважно внаслідок поєднання гідрометеорологічних явищ холодного періоду (сильний вітер, мокрий сніг, налипання мокрого снігу, не виключено в окремі дні через утворення ожеледі або снігопади). На узбережжі морів спостерігатиметься більш інтенсивне хвилювання та вітряна погода (окремі пориви вітру до 17-27 м/с, що часом може ускладнювати роботу портів та морського транспорту). Мокрий сніг, ожеледиця (на півдні часом і дощ) погіршуватимуть стан покриття доріг, сильні тумани (зі зниженням видимості) збільшуватимуть загрозу виникнення ДТП.

    Виникнення НС природного характеру ймовірне в будь-якому регіоні, але за статистичними та прогнозними даними найбільш уразливими можуть бути південний, південно східний та західний регіони та сусідні з ними області інших регіонів (зокрема, центральні області).

  Середня місячна температура листопада передбачається 0-8°, в гірських районах 6-7° тепла, що у північно-західній половині країни близько до середніх багаторічних значень, на решті території - дещо вище середніх багаторічних значень.

     Місячна кількість опадів очікується 37-65 мм, в гірських районах 66-110 мм,  що в межах середніх багаторічних значень.

   За ризиком виникнення НС природного характеру  найбільш уразливими у листопаді 2019 року є Вінницька, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Львівська, Одеська, Тернопільська, Рівненська, Харківська, Хмельницька та Чернівецька області.

  

 Прогноз виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру

    Аналіз НС техногенного характеру за останні роки, стану техногенної безпеки у регіонах та прогноз погодних умов на листопад 2019 року дозволяє припустити, що особливо високими є ризики виникнення НС, пов'язаних із пожежами, вибухами на об'єктах промисловості (у т.ч. вугільних шахтах) та у будівлях житлового призначення, а також аварії і катастрофи на транспорті.  Середніми є ризики виникнення НС, пов'язаних із аваріями в електроенергетичних системах та на системах життєзабезпечення.

   У територіальному відношенні особливо високі ризики виникнення НС техногенного характеру у листопаді очікуються у Донецькій (особливо висока ймовірність виникнення пожеж, вибухів на шахтах та у будівлях житлового призначення, аварій на транспорті, раптове руйнування споруд) і Луганській (пожежі, вибухи на шахтах, у будівлях промислового та житлового призначення, аварії на транспорті та в енергетичних системах, раптове руйнування споруд) областях.

   Високі ризики виникнення НС техногенного характеру існують у Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Харківській областях і м. Києві. Значна ймовірність виникнення НС зберігається у Кіровоградській, Рівненській, Сумській, Хмельницькій областях.

 

 Загальна характеристика листопада

    Аналіз статистичних даних, щодо кількості НС природного характеру показує, що протягом 1997 - 2018 років середнє значення кількості НС у листопаді порівняно з жовтнем має тенденцію до зменшення і є найменшим за усі місяці року.

    При цьому НС пов’язані з пожежами в природних екосистемах зменшуються на 80%, натомість кількість метеорологічних та гідрологічних НС збільшується майже вдвічі.

    Мінімальну кількість НС природного характеру (0) зареєстровано у 2012 році, максимальну (17) – у 1998 році.

    Протягом 1997-2018 років усі регіони зазнавали втрат від НС природного характеру. Найбільш суттєві збитки відмічалися у Закарпатській (близько 625 млн. грн.), Одеській (близько 425 млн. грн.), Вінницькій (154 млн. грн.), Запорізькій (60 млн. грн.), Кіровоградській (47 млн. грн.) та АР Крим (51 млн. грн.) внаслідок гідрологічних та метеорологічних НС. В цілому матеріальні втрати у листопаді є одними з найбільших за всі інші місяці й склали близько 1,5 млрд. гривень (90% з яких припадає на 1998, 2000, 2007 та 2015 роки).

    У листопаді 2019 року загроза виникнення небезпечних геологічних явищ незначна, але зберігається ймовірність виникнення зсувів в гірських регіонах країни (насамперед західних), а також в межах промислово-міських агломерацій південно-східних регіонів, підтоплення - у центральних та південних регіонах країни.

    В багаторічному розрізі листопад є місяцем з нестійкими погодними умовами та переважанням рис зимового періоду. Середня місячна температура листопада знижується в порівнянні з жовтнем на 6-8 градусів і становить 0-7 градусів тепла. Абсолютний мінімум температури 15-24° морозу, у північних, східних областях місцями 25-31°, на півдні Криму та Одещини 8-13° морозу, абсолютний максимум -  16-24° тепла, у Чернівецькій, центральних областях та південній частині місцями  25-29º, на півдні Одещини та в Криму до 30°. Більш активною стає циклонічна діяльність, переважає хмарна погода з опадами у вигляді дощу, дощу з мокрим снігом, снігу. Середня місячна кількість опадів становить 30 - 61 мм, в Закарпатті 82 мм, в Карпатах та горах Криму 62 - 142 мм. У другій та третій декадах на більшості території країни (крім південних областей) утворюється сніговий покрив.

      У листопаді збільшується (майже на 26%) кількість стихійних гідрометеорологічних явищ. Наслідки та площі охоплення стихійними явищами значно тяжчі та більші. Найчастіше критеріїв стихії досягають сильний вітер, сильні опади (переважно у вигляді снігу і лише в Криму - дощу), хуртовини, з меншою частотою трапляються густі тумани та сильна ожеледь. Практично в кожній області спостерігаються дуже сильний сніг в поєднанні з посиленням швидкості вітру. Повторюваність хуртовин в листопаді складає 4-9, у південних областях 1-3 випадки (за 10 років спостережень).

    Посилений вітровий режим збільшує кількість небезпечних згінно-нагінних явищ на узбережжях Чорного і Азовського морів та пригирлових ділянках річок. Так, наприкінці листопада 2007 року на акваторії Азово-Чорноморського басейну поєднання штормових вітрів, дуже сильного хвилювання моря, згінно-нагінних явищ та туманів призвели до загибелі та ушкодження суден, припинення вантажних робіт у портах.

    Гідрологічний режим річок у листопаді значною мірою залежить від випадіння або відсутності дощів, а льодовий – від інтенсивності зниження температур повітря. Паводки у листопаді відмічалися на річках Львівської (річки басейну Дністра) та Закарпатської областей. На Закарпатті формування великих паводків спостерігалось у 1992, 1995, 1998 роках. За наслідками найбільш катастрофічним був останній, що призвів до виникнення надзвичайної ситуації державного рівня.

    Третя декада листопада для багатьох малих і середніх річок країни, невеликих водоймищ, є середнім багаторічним строком появи льоду.

   Щодо медико-біологічних НС то за статистикою 1997 - 2018 років у листопаді відмічається тенденція до значного (вдвічі) переважання кількості НС, пов’язаних з отруєнням людей, над кількістю НС з причини інфекційної захворюваності людей.

     У листопаді 2019 року існує висока ймовірність випадків отруєння людей, насамперед отруєнь чадним газом, також зберігається вірогідність виникнення інфекційних захворювань населення, особливо сальмонельозу. Через різкі зміни температури повітря можливе збільшення гострих респіраторних захворювань.

    Аналіз статистичних даних щодо виникнення НС техногенного характеру протягом 1997 - 2018 років свідчить, що у листопаді середнє значення кількості НС техногенного характеру збільшується порівняно з попереднім місяцем.

    Максимальну кількість НС техногенного характеру зареєстровано у листопаді 2000 року - 30 випадків, мінімальну (2 випадки) - у 2017 році.

    У листопаді характерною є тенденція до збільшення кількості надзвичайних ситуацій, пов'язаних із пожежами та вибухами, аваріями на транспорті, системах життєзабезпечення та раптовим руйнуванням будівель і споруд. На рівні жовтня зберігається кількість аварій в енергетичних системах.

    Особливо високою у листопаді є частка пожеж і вибухів - понад 35%, а також катастроф на транспорті - 25%.

      

 Пропозиції щодо запобігання можливим надзвичайним ситуаціям

    Аналіз НС за відповідний період минулих років ще раз підтвердив, що до негараздів спричениних ускладненнями погодних умов можна підготуватись заздалегідь, а превентивні упереджувальні заходи можуть значно зменшити негативні наслідки від НС.

    Отже, враховуючи динаміку виникнення НС протягом поточного року та з метою запобігання виникненню надзвичайних ситуацій у листопаді 2019 року особливу увагу доцільно зосередити на:


   
Прогноз НС
31 Січня14:41 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у лютому 2020 року
1 Січня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у січні 2020 року
29 Листопада16:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у грудні 2019 року
31 Жовтня10:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у листопаді 2019 року
1 Жовтня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у жовтні 2019 року
21 Серпня15:30 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у вересні 2019 року
30 Липня10:00 Тенденції виникнення надзвичайних ситуацій природного та техногенного характеру у серпні 2019 року
27 Червня14:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у липні 2019 року
31 Травня14:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у червні 2019 року
26 Квітня11:45 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій у травні 2019 року
1 Квітня00:00 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у квітні 2019 року
28 Лютого17:30 Прогноз гідрометеорологічних умов та тенденції виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у березні 2019 року
Прогноз НС