ГоловнаДіяльністьМіжнародна діяльністьСпівпраця з міжнародними організаціямиОрганізація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)
 Версія для друку

Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ)

Співробітництво з Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) здійснюється в рамках реалізації проектної діяльності Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

Протягом 2017 року Координатором проектів ОБСЄ в Україні спільно із Державною службою України з надзвичайних ситуацій реалізовано проект «Підвищення спроможності України реагувати на загрози хімічної безпеки» (далі - Проект).

Основним завданням Проекту було покращення можливостей ДСНС України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з викидом (виливом) небезпечних хімічних речовин, а також підвищення рівня інформованості населення стосовно хімічної безпеки.

Для досягнення поставлених цілей в рамках Проекту реалізовано наступні заходи.

1. Проведено командно-штабні та практичні тренування, спрямовані на відпрацювання міжвідомчої взаємодії під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, пов’язаних із небезпечними хімічними речовинами (10 жовтня 2017 року, м. Маріуполь; 24-25 жовтня 2017 року, м. Краматорськ).

У заходах взяли участь представники Міністерства внутрішніх справ України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Служби безпеки України, Національної поліції України, Державної прикордонної служби України, Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

За результатами тренувань покращено взаємодію між установами та організаціями, які залучаються до реагування на можливі надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами, місцевого та об’єктового рівнів.

1.jpg

2. У рамках Проекту розроблено та видано кишеньковий довідник для надання інформаційної підтримки аварійно-рятувальним підрозділам щодо організації заходів на місці виникнення надзвичайної ситуації, пов’язаної з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин. Тираж посібників розповсюджено серед територіальних органів ДСНС та їх підпорядкованих підрозділів, підрозділів центрального підпорядкування ДСНС, навчальних закладів та науково-дослідних установ ДСНС.

2.jpg

3. Для покращення технічного оснащення територіальних підрозділів ДСНС у рамках проекту придбано та передано ДСНС хімічний аналізатор ChemPro100i (1 комплект), кабіну для проведення спеціальної обробки (деконтамінації) особового складу аварійно-рятувальних підрозділів (1 од.) та комплекти костюмів хімічного захисту (400 комплектів).

5.jpg

 

4. З метою проведення інформаційно-просвітницької роботи з населенням підготовлено комплект інформаційних матеріалів з п’яти ключових тем:

Загальні правила поведінки при хімічних аваріях

Правила поводження з непридатними пестицидами

Небезпечні властивості ртуті

Правила поведінки в разі виявлення витоку аміаку

Правила поведінки в разі виявлення витоку хлору

Комплект інформаційних матеріалів представлено у різних форматах.

Зазначені інформаційні матеріали територіальні органи ДСНС використовують під час проведення заходів “Тиждень безпеки”, “День цивільного захисту” тощо.

 

Електронна версія матеріалів та відеоролик на тему “Безпека населення при хімічних аваріях”

 

 

 

У 2011 році завершено реалізацію спільного проекту ОБСЄ - Україна «Надання Уряду Україні допомоги в реабілітації територій, забруднених вибухонебезпечними предметами часів минулих війн, в районі міст Керч, Севастополь і Біла Церква», який було започатковано у 2008 році.

У результаті реалізації проекту придбано та передано МНС 25 приладів для пошуку ВНП та 111 комплектів засобів індивідуального бронезахисту (захисні бронежилети та шоломи).

Проведено навчання фахівців піротехнічних підрозділів МНС, які виконують завдання з розмінування на територіях  Київської області, міст Керчі та Севастополя щодо користування приладами пошуку ВНП, переданих у рамках реалізації зазначеного проекту.

У 2012 році завершено реалізацію спільного проекту ОБСЄ - Україна «Підвищення обізнаності про ризики і загрози, пов’язані з вибухонебезпечними залишками війн (ВЗВ)», яким передбачалося налагодити систему інформування населення України про ризики і загрози, пов’язані з вибухонебезпечними предметами.

У рамках проекту ОБСЄ надало допомогу у підвищенні обізнаності дітей шкільного віку про ризики і загрози, пов’язані з ВЗВ.

У 2012 році розпочато реалізацію спільного проекту ОБСЄ - Україна «Підвищення спроможності Уряду України щодо виконання робіт з підводного очищення від вибухонебезпечних залишків війн акваторій Чорного та Азовського морів».

Метою проекту є розбудова спроможностей підрозділів ДСНС України щодо очищення морських акваторій України від вибухонебезпечних залишків війни

У 2013 році до реалізації плануються наступні проекти: 

«Підвищення спроможності Уряду України щодо виконання робіт з підводного очищення від вибухонебезпечних залишків війн  акваторій Чорного та Азовського морів»;

«Допомога Уряду України у реабілітації місцевостей, забруднених вибухонебезпечними залишками війн та унаслідок надзвичайних ситуацій у місцях зберігання боєприпасів»;

«Розбудова національної спроможності з гуманітарного розмінування в Україні».

 

Реалізація спільного проєкту міжнародної технічної допомоги «РОЗВИТОК ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ З ПРОТИМІННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»

Співробітництво ДСНС з Координатором проектів ОБСЄ здійснюється на підставі Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією з безпеки і співробітництва в Європі щодо створення нової форми співробітництва (ратифікований Законом № 1446-ІІІ від 10.02.2000)

З метою підвищення потенціалу України у галузі гуманітарного розмінування у період з 15.04.2016 року впроваджується спільний проєкт міжнародної технічної допомоги «РОЗВИТОК ПОТЕНЦІАЛУ УКРАЇНИ З ПРОТИМІННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ»

Донор та виконавець – Координатор проєктів ОБСЄ в Україні.

Бенефіціари та реціпієнти – ДСНС, Міністерство оборони України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Кошторисна вартість – 2 168 620 євро.

Реєстраційна картка від 30.04.2020 № 3502-04.

 Впродовж реалізації проєкту представники ДСНС взяли участь у:

 

1.jpg2.jpg

 

У рамках реалізації проєкту  ДСНС отримано:

 

3.jpg4.png

 

Загальна вартість отриманої технічної допомоги за проєктом склала близько 7 млн. 270 тис. грн.

Надана від ОБСЄ технічна допомога сприяла переоснащенню підрозділів ДСНС сучасними технікою, засобами пошуку боєприпасів та обладнанням, підвищенню рівня захисту піротехніків під час виконання робіт із розмінування, функціонуванню системи управління інформацією у протимінній діяльності ІМСМА, а також проведенню навчання населення ризикам, пов’язаним із поводженням з вибухонебезпечними предметами.

Реалізація проєкту триває.

 

 

Проєкт міжнародної технічної допомоги

“Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації,

пов’язані з небезпечними хімічними речовинами”

Проєкт зареєстровано в Секретаріаті Кабінету Міністрів України 19.10.2020 (реєстраційна картка №4131-01) та фінансується за рахунок позабюджетних коштів ОБСЄ.

Донор: Координатор проєктів ОБСЄ в Україні

Виконавець: Координатор проєктів ОБСЄ в Україні

Реципієнт: Державна служба України з надзвичайних ситуацій

Бенефіціар: Міністерство внутрішніх справ України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій

Коштовна вартість: 776 500 євро

Термін виконання: 22.10.2018 – 31.12.2021

Міжнародний договір: Меморандум про взаєморозуміння між Урядом України і Організацією з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) щодо створення нової форми співробітництва, ратифікований Законом №1446-III від 10.02.2000

                                                                                                          

 Проєкт передбачає здійснення наступних заходів

  1. Підвищення спроможності Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій (далі — НЦ ОРС ЦЗ ДСНС України) шляхом:
  1. Підвищення спроможності Головного управління ДСНС України у Донецькій області шляхом:
  1. Проведення штабних тренувань для відпрацювання міжвідомчої взаємодії під час виявлення, реагування, локалізації та ліквідації надзвичайних ситуацій, пов’язаних з небезпечними хімічними речовинами.
  1. Підготовка методичних рекомендацій для розроблення планів реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами.
  1. Підготовка методичних рекомендацій щодо здійснення відбору та аналізу проб у зонах забруднених небезпечними хімічними речовинами.

         

 У рамках Проєкту проведено такі заходи:

Наказом ДСНС від 23.07.2019 № 430 “Про організацію роботи з нагляду за реалізацією проєкту міжнародної технічної допомоги” визначено координатора проекту – заступника Голови ДСНС Білошицького Р.М. та відповідальні підрозділи за реалізацію проекту;

З 4 по 7 грудня 2019 року представники ДСНС взяли участь у навчальному візиті до Університету “Universit a di RomaTor Vergata”(м. Рим, Італійська Республіка) з метою ознайомлення з навчальними програмами та методиками курсу “Реагування та захисту від надзвичайних ситуацій хімічного, біологічного та радіаційного характеру” та обговорення оновленої навчальної програми з хімічної безпеки для навчальних центрів ДСНС;

001.jpg002.jpg

створено робочі групи стосовно розроблення спеціалізації щодо мобільної хімічної лабораторії, а також стосовно перегляду навчальної програми НЦ ОРС ЦЗ ДСНС України;

робочою групою експертів ОБСЄ та представників ДСНС підготовлено та узгоджено технічне завдання на проведення тендерних процедур щодо придбання  мобільної хімічної лабораторії для Головного управління ДСНС України у Донецькій області;

25 травня 2020 року Координатором проектів ОБСЄ в Україні була офіційно ініційована процедура тендеру на закупівлю мобільної хімічної лабораторії для Головного управління ДСНС України у Донецькій області;

5 березня 2020 року підписаний договір між Координатором проєктів ОБСЄ в Україні та ДСНС на передачу обладнання (інтерактивна дошка, проектор, ноутбук) для на загальну суму близько 1060 євро. На сьогодні зазначене обладнання встановлено в навчальній аудиторії НЦ ОРС ЦЗ ДСНС України для підготовки спеціалістів радіаційного та хімічного захисту.

003.jpg004.JPG

Групою експертів ОБСЄ проведено оціночну місію та підготовлено огляд  навчальної програми підготовки особового складу НЦ ОРС ЦЗ ДСНС України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами.

14 травня 2020 року відбулася онлайн нарада Робочої групи експертів ОБСЄ та представників ДСНС, Національного університету цивільного захисту та  Навчального центру Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України щодо обговорення наступних етапів роботи з наповнення модулів Проєкту рекомендацій відповідними навчальними матеріалами та розробки допоміжних довідників, посібників для викладачів.

Під час наради також було обговорено проведення майбутніх навчальних семінарів експертами ОБСЄ із залученням представників навчальних закладів ДСНС та підготовка переліку супровідного тренувального обладнання для ДСНС.

ДСНС отримала від Координатора проєктів ОБСЄ в Україні проєкт Рекомендацій з розробки модульної навчальної програми для осіб молодшого, середнього та старшого начальницького складу Державної служби України з надзвичайних ситуацій, які приймають участь в реагуванні на події, пов’язані із небезпечними хімічними, радіаційними та біологічними речовинами.

Сформовано персональний склад робочої групи за участю експертів ОБСЄ, представників ДСНС, Національної поліції України, Державної екологічної інспекції України, Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України з питань розробки методичних рекомендацій щодо здійснення відбору та аналізу проб у зонах забруднених небезпечними хімічними речовинами.

У рамках Проєкту на базі  Національного університету цивільного захисту України у період з 30 вересня по 01 жовтня 2020 року проведено тренінг для керівників підрозділів радіаційного, хімічного та біологічного захисту ДСНС в режимі онлайн-відеоконференції.

Тренінг проведено у рамках навчального курсу “Спеціалізація начальників хіміко-радіометричної лабораторії, начальників служби радіаційного та хімічного захисту, інженерів з радіаційної безпеки, інженерів з радіаційної та хімічної розвідки, інженерів-радіологів, інструкторів з радіаційної та хімічної розвідки, фахівців з радіаційного та хімічного захисту”.

1.jpg2.jpg

В Тренінгу прийняли участь 21 співробітник ГУ ДСНС в Донецькій, Луганській, Тернопільській, Полтавській, Волинській, Хмельницькій, Одеській та Закарпатській областях. У рамках Тренінгу експертами ОБСЄ проведені лекційні заняття по загрозам та організації аварійно-рятувальних робіт в зоні РХБ зараження, а також практичну командно-ділову гру з організації реагування на надзвичайні ситуації з РХБ небезпеками.

3.jpg4.jpg

Під час Тренінгу практичні співробітники ДСНС відпрацювали основні алгоритми та підходи до реагування на РХБ загрози, координацію дій між різними підрозділами ДСНС та службами цивільного захисту, організацію розвідки місця події, рятування постраждалих, локалізації зони аварії, проведення спеціальної обробки та евакуації населення.

У рамках зазначеного Проєкту на базі Львівського державного університету безпеки життєдіяльності 20 листопада 2020 року проведено командно-штабного навчання на тему “Відпрацювання механізмів міжвідомчого реагування на інциденти на об’єктах підвищеної хімічної небезпеки та інші  надзвичайні ситуації, пов’язані з виливом (викидом) небезпечних хімічних речовин”

5.jpg6.jpg

Метою навчань було відпрацювання взаємодії всіх органів державної влади та оперативно-рятувальних підрозділів міста та області у разі виникнення надзвичайної ситуації пов’язаної з викидом небезпечних хімічних речовин.

7.jpg8.jpg

Під час проведення командно-штабних навчань було змодельовано та відпрацьовано порядок залучення відповідних органів управління в умовах виникнення НС.

Працівники та здобувачі вищої освіти Університету мали змогу набути фахових знань з організації та порядку ліквідації надзвичайних ситуацій різних рівнів та видів. Використання такого формату та методики навчань дає змогу в подальшому відпрацьовувати механізми міжвідомчого реагування на різноманітні інциденти.

9.jpg10.jpg

Втілення проєкту сприятиме потенційному зменшенню економічних втрат завдяки більш швидким та злагодженим діям підрозділів ДСНС у разі виникнення надзвичайних ситуацій пов'язаними з небезпечними хімічними речовинами.

 

30 березня 2021 року у Маріуполі  відбулася урочиста церемонія передачі Головному управлінню Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області сучасної та високотехнологічної спеціальної машини радіаційної та хімічної розвідки і лабораторного контролю (СМРХР-ЛК).

Обладнання було надано в рамках проекту «Посилення спроможності України щодо реагування на надзвичайні ситуації, пов’язані з небезпечними хімічними речовинами», що реалізується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Місії США в ОБСЄ та Федерального міністерства закордонних справ Німеччини у взаємодії з Міністерством внутрішніх справ України та Державною службою України з надзвичайних ситуацій.

Захід відбувся за участю Координатора проектів ОБСЄ в Україні Генріка Вілладсена, керівництва Державної служби України з надзвичайних ситуацій, представників Донецької обласної державної адміністрації та керівництва Головного управління ДСНС України у Донецькій області.

СМРХР-ЛК обладнана сучасними приладами для оперативного аналізу ситуації, проведення радіаційної та хімічної розвідки, засобами для відбору проб та ідентифікації невідомих речовин.

Вона також оснащена засобами індивідуального захисту особового складу, зокрема захисними костюмами, дихальними апаратами та засобами для ліквідації витоків хімічних речовин.

001.JPG002.JPG

003.JPG004.JPG

005.JPG006.JPG

007.JPG

 

З 13 — 15 квітня 2021 року на базі Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області проведено тренінг для профільних фахівців Головного управління ДСНС України у Донецькій області щодо використання приладів та засобів індивідуального захисту, якими оснащена спеціальна машина радіаційної та хімічної розвідки і лабораторного контролю.

0001.JPG0002.JPG

0004.JPG0003.png

 

Фахівці Головного управління отримали навички роботи на новітніх приладах, які використовують для радіаційної та хімічної розвідки і дозиметричного контролю, а також на пневматичному та гідравлічному рятувальному обладнанні.

 

 

 

 

 

    Твіт