За оперативними даними, упродовж січня – вересня 2019 року в Україні зареєстровано 117 надзвичайних ситуацій (далі – НС), які відповідно до Національного класифікатора «Класифікатор надзвичайних ситуацій» ДК 019:2010 розподілилися на:
Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 152 особи (з них 20 дітей) та постраждала 1201 особа (з них 563 дитини).
За масштабами надзвичайні ситуації, що виникли у 2019 році, розподілилися на:
Порівняно з січнем – вереснем 2018 року, загальна кількість НС у відповідному періоді 2019 року збільшилася на 14,7%, при цьому кількість НС, техногенного характеру збільшилася майже на 52 % (через збільшення у 2 рази кількості НС унаслідок пожеж і вибухів, збільшення кількості НС унаслідок аварій на системах життєзабезпечення та раптового руйнування будівель та споруд), а кількість НС природного та соціального характеру не змінилася. У звітному періоді спостерігається збільшення більш ніж у 2 рази кількості постраждалих (переважно за рахунок медико-біологічних НС) та на 25,6% кількості загиблих в НС (переважно за рахунок НС унаслідок аварій на транспорті та пожеж у будівлях житлового призначення).
Таблиця 1
Кількісні показники надзвичайних ситуацій, що виникли у 2019 році, порівняно із 2018 роком
У регіональному розрізі найбільшу кількість НС зареєстровано у Одеській області (10 НС), по 9 НС зафіксовано у Донецькій та Житомирській областях, 8 НС – у Дніпропетровській області. У Полтавській та Івано-Франківській областях зареєстровано по 7 НС, у Закарпатській та Луганській областях – по 6 НС. Найменшу кількість НС (по 1 НС) зареєстровано у Черкаській та Чернігівській областях.
Таблиця 2
Розподіл кількості надзвичайних ситуацій за класами та регіонами України
*кількість НС без врахування територіального розподілу НС (окремі НС мали територіальне поширення на декілька регіонів України)
Рис. 1 Розподіл кількості надзвичайних ситуацій, що виникли в регіонах України у 2019 році
Найбільшу кількість загиблих в НС зареєстровано у Одеській області (30 осіб, переважна більшість з яких (20 осіб) загинули внаслідок НС, пов’язаних із пожежами).
Більшість постраждалих в НС зареєстровано у м. Києві (487 осіб, усі внаслідок медико-біологічних НС, пов’язаних із захворюванням людей на кір та сальмонельоз).
Надзвичайна ситуація державного рівня зареєстрована у червні 2019 року та пов’язана із загрозою припинення роботи технологічного обладнання об'єктів магістрального трубопровідного транспорту газотранспортної системи України у зв’язку із відсутністю достатніх обсягів природного газу для технологічних потреб АТ «Укртрансгаз».
НС регіонального рівня зареєстровано на території:
10 червня 2019 року внаслідок пожежі у одноповерховому корпусі відділення № 7 комунального некомерційного підприємства «Одеський обласний медичний центр психічного здоров'я» (м. Одеса, вул. Академіка Воробйова, 9) загинуло 7 осіб та 3 особи постраждало;
17 серпня 2019 року внаслідок пожежі в двоповерховому готелі «Токіо Стар» (м. Одеса, вул. Водопровідна, 1-а) загинуло 9 осіб та постраждало 10 осіб (з них 7 осіб врятовано підрозділами ДСНС). Під час ліквідації пожежі евакуйовано 136 осіб;