ГоловнаДовідка за квартал30 Червня, 2015р.
 Версія для друку

Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2015 року

Опубліковано: 30.06.2015, 23:59


Повернутися Огляд статистики

Упродовж І півріччя 2015 року в Україні зареєстровано 55 надзвичайних ситуацій (далі - НС), які відповідно до Національного класифікатора "Класифікатор надзвичайних ситуацій" ДК 019:2010 розподілилися на:

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 136 осіб (з них 13 дітей) та 431 особа постраждала (з них 194 дитини).

За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

Порівняно з аналогічним періодом 2014 року загальна кількість НС зменшилася на 20%. Збільшення на 32% кількості постраждалих в НС у 2015 році сталося за рахунок зростання їх частки в НС соціального характеру (спричиненої противоправними діями терористичного спрямування, що здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями на території Донецької та Луганської областей) та в медико-біологічних НС.

За видами упродовж 2015 року серед НС техногенного характеру переважали НС унаслідок пожеж та вибухів - 42% загальної кількості НС, а серед НС природного характеру - медико-біологічні НС - 27%. У 2015 році, порівняно із аналогічним періодом 2014 року, зафіксовано збільшення на 67% кількості НС соціального характеру (насамперед, за рахунок нещасних випадків з людьми, у т.ч. через порушення та нехтування правилами безпеки під час виконання робіт). Разом з цим за усіма іншими видами НС спостерігається тенденція до зменшення кількості НС, крім кількості НС, пов'язаних із пожежами у будівлях та спорудах житлового призначення збільшилася на 45%). Особливістю 2015 року є відсутність гідрометеорологічних НС, що спостерігається уперше за період спостережень 1997-2014 років.

У регіональному розрізі найбільшу кількість НС упродовж 2015 року зафіксовано у Київській (6 НС), Донецькій (5 НС) та Тернопільській областях (4 НС). В Івано-Франківській та Харківській областях сталося 3 НС, у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій, Львівській, Миколаївській, Одеській, Сумській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській. Чернівецькій областях та м. Києві зареєстровано по 2 НС. Не зареєстровано жодної НС на території Волинської та Рівненської областей, в решті областей України сталося по 1 НС (Натиснить для збільшеннярис. 1).

Найбільшу кількість загиблих в НС (36 осіб) зареєстровано у Донецькій області, а постраждалих - у м. Києві (148 осіб).

НС державного рівня зареєстровано на території Донецької та Луганської областей де починаючи з 10 січня 2015 року внаслідок противоправних дій терористичного спрямування, які здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями зруйновано та пошкоджено житлові будинки, об'єкти інфраструктури, життєзабезпечення та соціальної сфери, що призвело до порушення нормальних умов життєдіяльності населення на тривалий час. Зафіксовано випадки загибелі та травмування населення (найбільш критична ситуація виникла у м. Маріуполі Донецької області, де 24 січня 2015 року внаслідок обстрілу незаконними воєнізованими формуваннями житлового масиву "Східний" загинуло 30 осіб та поранено понад 120 осіб, а на території Луганської області внаслідок обстрілів населених пунктів Щастя, Станиця Луганська, Попасна, Кряківка загинуло понад 10 осіб).

НС регіонального рівня зареєстровано:

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

У І півріччі 2015 року зареєстровано 18 НС природного характеру, що на 14 % менше, ніж за відповідний період 2014 року. Зменшення загальної кількості НС пов'язане із відсутністю гідрометеорологічних НС та зменшенням кількості медико-біологічних НС.

За видами ці надзвичайні ситуації розподілилися наступним чином:

За масштабами НС природного характеру віднесено до:

Внаслідок НС природного характеру у І півріччі 2015 року загинуло 10 осіб (з них 1 дитина) та постраждало - 260 осіб (з них 182 дитини). Порівняно з І півріччям 2014 року кількість людей, які загинули, зменшилася на 33 %, а кількість постраждалих, навпаки - збільшилася на 79 осіб (серед яких 77 дітей) (впродовж І півріччя 2014 року загинуло 15 осіб, з них 3 дітей; постраждала 181 особа, з них 105 дітей). Як і у аналогічному періоді минулого року, загиблі зареєстровані внаслідок отруєння токсичними та іншими речовинами, а постраждалі - від інфекційних захворінь та отруєнь токсичними та іншими речовинами. Збільшення кількості постраждалих людей пояснюється резонансною НС, пов'язаною із отруєнням людей у результаті споживання неякісної питної води у м. Києві у січні (місцевого рівня), внаслідок чого постраждало 148 осіб, з них 115 дітей. Надзвичайну ситуацію спричинило забруднення питної води стічними водами внаслідок утримання у незадовільному стані комунального водопроводу ПАТ АТ "Київводоканал".

За статистичними даними у І півріччі 2015 року найбільшу кількість НС природного характеру зареєстровано у Івано-Франківській та Київській (по 3 НС), та Чернігівській (2 НС) областях; у Вінницькій, Дніпропетровській, Кіровоградській, Львівській, Одеській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій областях та у м. Києві виникло по 1 НС природного характеру.

Загальною особливістю погодних умов зимового періоду періоду була переважно аномально тепла та волога погода, натомість весняні місяці та червень 2015 року відзначались нестійким температурним режимом та нерівномірним розподілом опадів по території країни. Загалом гідрометеорологічні умови І півріччя 2015 року були переважно сприятливими для функціонування більшості галузей господарського комплексу країни, лише місцями сильні опади, налипання мокрого снігу, ожеледь, особливо у поєднанні із посиленням вітру, ускладнювали роботу енергетиків, зв'язківців, комунального господарства, в окремі періоди тумани ускладнювали роботу транспортної галузі, але до виникнення надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру вони не призвели.

У квітні внаслідок тривалих дощів у с. Новосільське Ренійського району Одеської області виникла геологічна НС об'єктового рівня, пов'язана з підняттям рівня ґрунтових вод (підтопленням). В зону підтоплення потрапило 204 приватних домоволодіння, у яких проживає понад 600 мешканців села. Ґрунтовими водами були заповнені підвали, криниці, вигрібні ями та каналізації, житлові будинки, присадибні ділянки та теплиці. У зв'язку з неможливістю проживання у власних будинках, мешканців було розселено по місцям тимчасового проживання.

Мінливі погодні умови теплої пори року не сприяли зменшенню показника надзвичайної пожежної небезпеки на більшості території країни, так перша НС, пов'язана із пожежою в природних екосистемах зафіксована вже у квітні, друга - у червні. Обидві лісові пожежі виникли на території комплексу лісового господарства "Чорнобильська пуща" у Зоні відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення та досягли місцевого рівня. У першому випадку лісова пожежа охопила площу близько 320 га, у другому - загорання сухої трави та очерету, а також загоряння та тління торфовищ розповсюдилося окремими осередками на площі близько 130 га.

У І півріччі 2015 року виникло 15 медико-біологічних НС, що на 6 % менше проти показників відповідного періоду 2014 року (у І півріччі 2014 року виникло 16 таких НС): 7 НС спричинені отруєнням людей, 6 НС - інфекційною захворюваністю людей та 2 - інфекційною захворюваністю тварин.

Із 7 НС з отруєння людей, 4 випадки пов'язані з отруєнням чадним газом (всі - місцевого рівня), внаслідок чого, у Вінницькій, Дніпропетровській та Кіровоградській областях у січні - квітні загинуло 10 осіб (з них 1 дитина).

Решта НС виникла унаслідок споживання неякісних продуктів харчування та неякісної питної води, а саме, у Івано-Франківській області впродовж квітня-травня зареєстровано 3 НС (всі - об'єктового рівня) через ботулізм (постраждало 4 особи, з них 1 дитина), а у м. Києві в результаті споживання неякісної питної води у січні (місцевого рівня) постраждало 148 осіб, з них 115 дітей.

Із 6 НС, пов'язаних із небезпечними інфекційним хворобами (всі - об'єктового рівня), 5 виникли у весняно-літній період. На сальмонельоз захворіли 12 осіб (з них 11 дітей) у Хмельницькій, 6 осіб (з них 1 дитина) у Харківській, 13 осіб (з них 2 дітей) у Чернігівській,28 осіб (з них 4 дитини) у Сумській областях. У Тернопільській області, від гострої кишкової інфекції постраждали 18 дітей віком 3-5 років, які відвідували дошкільний навчальний заклад №№ 16 та 38 м. Тернополя, а діагноз "харчова токсикоінфекція" поставлено 31 особі (з них 30 дітей) у 2 дошкільних навчальних закладах м. Конотопа Сумської області. Причиною цих НС, як і більшості типових до них, стали грубі порушення та недоліки в дотриманні санітарного законодавства щодо обробки та приготування їжі, а також недотримання правил особистої гігієни та порушення технологічного процесу приготування їжі

У І півріччі 2015 року зареєстровано 2 НС, пов'язані з окремими випадками екзотичних та особливо небезпечних інфекційних захворювань сільськогосподарських тварин, а саме на Африканську чуму свиней, зазначені НС зареєстровано у Київській та Чернігівській областях. В місцях виникнення НС спеціалістами управлінь ветеринарної медицини та ветфітослужби проведено комплекс протиепізоотичних заходів.

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

Упродовж І півріччя 2015 року зареєстровано 32 надзвичайні ситуації техногенного характеру, що майже на третину менше порівняно з аналогічним періодом 2014 року (45 НС) і є найменшою кількістю таких НС за період спостережень 1997 - 2014 років.

Внаслідок цих НС загинуло 72 особи (з них 6 дітей) та постраждало 39 осіб (з них 1 дитина). Порівняно із аналогічним періодом 2014 року кількість загиблих та постраждалих зменшилася на 52% та 73% відповідно (у І півріччі 2014 року в 45 НС техногенного характеру загинуло 150 осіб та 145 - постраждали).

За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, що виникли протягом І півріччя 2015 року, розподілилися на:

НС регіонального рівня сталася на території Донецької, Київської та Миколаївської областей і були пов'язані із аваріями на системах життєзабезпечення (2 НС) та пожежами і вибухами (1 НС).

Найбільш трагічними за своїми наслідками залишаються НС на транспорті та НС, пов'язані із пожежами (вибухами), проте у І півріччі 2015 року зареєстровано зменшення кількості НС таких НС, а саме:

Разом з цим, кількість НС, пов'язаних із пожежами та вибухами у будівлях та спорудах житлової призначеності збільшилася на 45%, і відповідно зафіксоване зростання майже на 26% кількості загиблих в таких НС (Натиснить для збільшеннятабл. 2).

Головними причинами виникнення НС техногенного характеру у І півріччі 2015 року були порушення правил дорожнього руху, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у побуті, промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Незважаючи на цілком позитивну тенденцію щодо виникнення НС техногенного характеру у І півріччі 2015 року слід зазначити, що суттєве обмеження контрольно-наглядових функцій, послаблення законодавчої і нормативно-правової бази у сфері повноважень органів управління, у тому числі - тимчасова заборона проведення планових та позапланових перевірок органів влади і місцевого самоврядування, об'єктів та суб'єктів господарювання без дозволу Кабінету Міністрів України у поєднанні із безвідповідальним ставлення керівників підприємств, організацій, закладів до питань забезпечення пожежної безпеки на підпорядкованих об'єктах та безконтрольність з боку територіальних органів ДСНС призводить до вкрай негативного результату, зокрема резонансної НС, пов'язаної із пожежею на нафтобазі .

Повернутися Довідкові дані щодо застосуваня сил реагування на надзвичайні ситуації протягом І півріччя 2015 року

ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 43 випадках з 55 (78 %).

До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 55 НС залучалося понад 2,6 тис. осіб та понад 450 одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 43 НС було задіяно понад 1,5 тис. чоловік особового складу та 280 одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

Протягом І півріччя 2015 року, порівняно з аналогічним періодом 2014 року, зафіксовано зменшення загальної кількості НС (на 20 %), при цьому кількість НС техногенного характеру зменшилася на 29%, а НС природного характеру - на 14% і є найменшою за весь період спостережень (1997-2014 роки).

Також серед особливостей І півріччя 2015 року є відсутність гідрометеорологічних НС, що спостерігається уперше за період спостережень 1997-2014 років.

Упродовж І півріччя 2015 року зафіксовано збільшення кількості постраждалих в НС, що пояснюється зростанням їх частки в НС державного рівня соціального характеру (спричиненої противоправними діями терористичного спрямування, що здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями на території Донецької та Луганської областей) та в медико-біологічних НС (насамперед, пов'язаних із отруєнням людей внаслідок вживання неякісної питної води у мікрорайоні Бортничі м. Києва).

В територіальному відношенні, найбільшу кількість НС у І півріччі 2015 року зафіксовано у Київській (6 НС), Донецькій (5 НС) та Тернопільській областях (4 НС).

Основними причинами виникнення НС у І півріччі 2015 року були:


   
Довідка за квартал
6 Липня16:37 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2020 року
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
23 Січня11:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2016 року
Довідка за квартал