ГоловнаДовідка за квартал31 Березня, 2015р.
 Версія для друку

Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2015 року

Опубліковано: 31.03.2015, 23:59Повернутися Огляд статистики

Упродовж І кварталу 2015 року в Україні зареєстровано 25 надзвичайних ситуацій (далі - НС), які відповідно до Національного класифікатора «Класифікатор надзвичайних ситуацій» ДК 019:2010 розподілилися на:

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 103 особи (з них 9 дітей) та 321 – постраждало (з них 145 дітей).

За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

Порівняно з аналогічним періодом 2013 року загальна кількість надзвичайних ситуацій зменшилася на 16,7%. Збільшення на 47% кількості загиблих та в 2,7 рази – постраждалих в НС у 2015 році сталося за рахунок зростання їх частки в НС соціального характеру (спричиненої противоправними діями терористичного спрямування, що здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями на території Донецької та Луганської областей) та в медико-біологічних НС (насамперед, пов’язаних із отруєнням людей внаслідок вживання неякісної питної води у мікрорайоні Бортничі м. Києва).

За видами упродовж 2015 року серед НС техногенного характеру переважали НС унаслідок пожеж та вибухів – 50% загальної кількості НС, а серед НС природного характеру –
медико-біологічні НС – 17%.

У регіональному розрізі найбільшу кількість НС упродовж трьох місяців 2015 року зафіксовано у Тернопільській області (3 НС), а також у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Черкаській областях та м. Києві – по 2 НС). У Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Харківській, Чернівецькій областях зареєстровано по 1 НС. В решті регіонів України НС не виникало.

Найбільшу кількість загиблих в НС (33 особи) зареєстровано у Донецькій області, а  постраждалих – у м. Києві (146 осіб).

НС державного рівня зареєстровано на території Донецької та Луганської областей де починаючи з 10 січня 2015 року внаслідок противоправних дій терористичного спрямування, які здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями зруйновано та пошкоджено житлові будинки, об’єкти інфраструктури, життєзабезпечення та соціальної сфери, що призвело до порушення нормальних умов життєдіяльності населення на тривалий час. Зафіксовано випадки загибелі та травмування населення (найбільш критична ситуація виникла у м. Маріуполі Донецької області, де  24 січня 2015 року внаслідок обстрілу незаконними воєнізованими формуваннями житлового масиву «Східний» загинуло 30 осіб та поранено понад 120 осіб, а на території Луганської області внаслідок обстрілів  населених пунктів Щастя, Станиця Луганська, Попасна,  Кряківка загинуло понад 10 осіб).

НС регіонального рівня зареєстровано у Донецькій області, де починаючи з 15 січня 2015 року внаслідок знеструмлення Донецької фільтрувальної станції та пошкодження хлоропроводу припинено водопостачання споживачів міста Авдіївка (без питного водопостачання залишаються 36,4 тис. мешканців міста, 7 шкіл, 7 дитячих садків, 3 лікарні, 216 багатоповерхових житлових будинків, 5200 приватних будинків. Припинено постачання технічної води до споживачів міста. На межі зупинки виробництва знаходиться Авдіївський коксохімічний завод).

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

Протягом першого кварталу 2015 року виникло 4 НС природного характеру, що на 60 % менше, ніж у І кварталі 2014 року. Зменшення загальної кількості НС пов’язане не лише з відсутністю метеорологічних НС, а і зі зменшенням кількості медико-біологічних НС.

За видами надзвичайні ситуації розподілилися наступним чином:

За масштабами НС природного характеру віднесено до:

Унаслідок НС природного характеру в І кварталі 2015 року загинуло 6 осіб (з них 1 дитина) та постраждало – 166 осіб (з них 133 дитини). Порівняно з І кварталом 2014 року кількість людей, які загинули, зменшилася на 40 %, а кількість постраждалих, навпаки – збільшилася у 2,3 рази (у 1 кварталі 2014 року загинуло 10 осіб, з них 3 дітей; постраждало 73 особи, з них 45 дітей). Як і у аналогічному періоді минулого року, всі загиблі - від отруєння токсичними та іншими речовинами, постраждалі - від інфекційного захворіння та отруєння в результаті споживання неякісної питної води).

За статистичними даними у І кварталі 2015 року НС природного характеру зареєстровано у Вінницькій, Дніпропетровській, Тернопільській областях та у м. Києві.

Незважаючи на те, що І квартал включає в себе два зимові та один весняний місяці, загальною особливістю погодних умов звітного періоду була переважно тепла та волога погода.

Січень та лютий 2015 року видались аномально теплими з переважно достатньою кількістю опадів у більшості регіонів України.

Середня місячна температура повітря протягом зимових місяців перевищувала  кліматичну норму в основному на 2-4 градуси; у північних, західних та більшості центральних областей – на 4,1-5,7 градусів, на півдні Одещини – на 1,5-2,4 градуси.

Опадів зафіксовано в основному близько до кліматичної норми (80-120%), у лютому – на Правобережжі України (окрім західних районів Дніпропетровської області, південних районів Одеської, східної половини Миколаївської, Кіровоградської та Черкаської областей) та Чернігівщині менше за норму – 35-75%, на Волині та місцями на Закарпатті – 10-30%, на Лівобережжі – близько до кліматичної норми та понад норму – 80-120%, місцями до 150-180%.

Березень на переважній території України видався вологим та аномально теплим.

Середня місячна температура перевищила норму на 3-5,3 градуси, в Карпатах, Закарпатті, Прикарпатті, на Одещині, у південних районах Миколаївської і Херсонської областей – на 1,5-2,9 градуси.

Опадів зафіксовано в основному понад норму (1,3-2,4, в окремих районах Дніпропетровської, Кіровоградської, Одеської, Херсонської та Черкаської областей – до 2,5-3,1 норми), у більшості районів  західних областей, на Житомирщині, Сумщині, в Криму, місцями на сході країни – близько до норми (0,8-1,2), на Закарпатті, Луганщині, Донеччині, сході Харківщини подекуди 46-70% норми.

Гідрометеорологічні умови були нестійкими, але переважно сприятливими для функціонування більшості галузей господарського комплексу країни. Упродовж першої декади лютого та наприкінці березня посилення вітру, місцями сильні опади, налипання мокрого снігу, ожеледь ускладнювали роботу енергетиків, зв’язківців, комунального господарства, в окремі періоди тумани ускладнювали роботу транспортної галузі, але до виникнення надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру вони не призвели.

Погодні умови, що склалися у березні, сприяли формуванню двопікового водопілля з майже одночасним формування піків на багатьох ділянках рівнинних річок України.

Максимальні рівні цьогорічного водопілля на Верхньому Дніпрі, Сожі, Десні були нижчими на 0,1-0,8 м за мінімальні значення рівнів води упродовж усього періоду спостережень, а  на річках Сейм і, Прип’ять – близькі та дещо вищі за них.

Середньомісячна водність рівнинних річок у березні була меншою за норму і становила (у відсотках до норми): Дніпро - 90, Десна - 81, притоки Середнього Дніпра - 25-85, Західний Буг, Прип’ять та її правобережні притоки - 38-50, річки басейну Сіверського Дінця  -17-51, річки Приазов’я - 38-40, Південний Буг - 27.

Середньомісячний приплив води до водосховищ склав: до Київського водосховища - 1020 м3/с (90% норми, 46% забезпеченості), до Канівського (витрата води Десни у створі гідрологічного поста Літки) - 263 м3/с (81% норми, 50% забезпеченості).

На річках Карпатського регіону спостерігалося формування декількох швидкоплинних снігодощових та дощових паводків.

Водність карпатських річок у березні становила (у відсотках норми): річки Закарпаття, Дністер – 43-87,  Прут – 102, Сірет – 130.

Середньомісячний приплив води до Дністровського водосховища склав 239 м. куб/с (59% норми, 74% забезпеченості), об'єм води, що надійшов у березні становив 0,62 куб. км.

Протягом місяця відбувалося наповнення Дністровського водосховища, і на 8 год. 31 березня вільна ємкість водосховища була 0,153 куб. км.

Протягом І кварталу 2015 року виникло 4 НС медико-біологічного характеру, що на 56 % менше проти показників 1 кварталу 2014 року (у 1 кварталі 2014 року виникло 9 таких НС): 3 НС спричинені отруєнням людей та 1 НС – інфекційною захворюваністю людей.

Із 3 НС з отруєння людей, 2 випадки пов'язані з отруєнням чадним газом (обидві місцевого рівня), внаслідок чого, у Дніпропетровській та Вінницькій областях у січні - лютому загинуло 6 осіб (з них 1 дитина).

Резонансною стала НС, пов'язана з отруєнням людей у результаті споживання неякісної питної води у м. Києві у січні (місцевого рівня), внаслідок чого постраждало 148 осіб, з них 115 дітей. Надзвичайну ситуацію спричинило забруднення питної води стічними водами внаслідок утримання у незадовільному стані комунального водопроводу ПАТ АТ «Київводоканал».

1 НС, пов’язана із небезпечною інфекційною хворобою (об’єктового рівня), виникла у Тернопільській області, внаслідок якої постраждало від гострої кишкової інфекції 18 дітей віком 3-5 років, які відвідували дошкільний навчальний заклад №№ 16 та
38 м. Тернополя. Причиною НС стало недотримання правил особистої гігієни працівниками харчоблоку при приготуванні страв.

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

Протягом І кварталу 2015 року зареєстровано 18 надзвичайних ситуацій техногенного характеру, що на 5% менше порівняно з аналогічним періодом 2014 року (19 НС) і є найменшою кількістю таких НС за період спостережень 1997 – 2014 років.

Внаслідок цих НС загинуло 49 осіб, з них 2 дітей, постраждало - 23 особи, з них –
1 дитина. Порівняно із аналогічним періодом 2014 року кількість загиблих зменшилася на 14%, а кількість постраждалих - на 52% (у І кварталі 2014 року в 21 НС техногенного характеру загинуло 57 осіб та 48 - постраждали).

За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, що виникли протягом
І кварталу 2015 року, розподілилися на:

• регіонального рівня   - 1;

• місцевого рівня          - 10;

• об'єктового рівня       - 7.

НС регіонального рівня сталася на території Донецької області, де починаючи з 15 січня
2015 року внаслідок знеструмлення Донецької фільтрувальної станції та пошкодження хлоропроводу припинено водопостачання споживачів міста Авдіївка (без питного водопостачання залишаються 36,4 тис. мешканців міста, 7 шкіл, 7 дитячих садків, 3 лікарні,
216 багатоповерхових житлових будинків, 5200 приватних будинків. Припинено постачання технічної води до споживачів міста. На межі зупинки виробництва знаходиться Авдіївський коксохімічний завод).

Протягом І кварталу 2015 року зареєстровано зменшення кількості НС на транспорті (на 40%) та незначне збільшення  (на 8%) кількості НС унаслідок пожеж і вибухів, насамперед у будівлях та спорудах житлової призначеності (кількість НС в яких зросла в 2,3 рази порівняно із аналогічним періодом 2014 року).

Головними причинами виникнення НС техногенного характеру у І кварталі 2015 року були порушення правил дорожнього руху, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Повернутися Довідкові дані про застосування сил реагування на надзвичайні ситуації у І кварталі 2015 року

ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 18 випадках з 25 (72 %).

До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 25 НС залучалося понад 500 осіб та понад 200 одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 18 НС було задіяно понад 200 чоловік особового складу та 50 одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

Протягом І кварталу 2015 року, порівняно з аналогічним періодом 2014 року, зафіксовано зменшення загальної кількості НС (на 16,7 %), при цьому кількість НС техногенного характеру зменшилася на 5%, а НС природного характеру – на 60% і найменшою за весь період спостережень (1997-2014 роки).

Упродовж І кварталу 2015 року зафіксовано збільшення кількості загиблих та постраждалих в НС, що пояснюється зростанням їх частки в НС державного рівня соціального характеру (спричиненої противоправними діями терористичного спрямування, що здійснюються незаконними воєнізованими формуваннями на території Донецької та Луганської областей) та в медико-біологічних НС (насамперед, пов’язаних із отруєнням людей внаслідок вживання неякісної питної води у мікрорайоні Бортничі м. Києва).

В територіальному відношенні, найбільшу кількість НС у І кварталі 2015 року зафіксовано у Тернопільській області, а також у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Черкаській областях  та м. Києві.

Основними причинами виникнення НС у І кварталі 2015 року були:


   
Довідка за квартал
6 Липня16:37 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2020 року
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
23 Січня11:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2016 року
Довідка за квартал