ГоловнаДовідка за квартал30 Червня, 2014р.
 Версія для друку

Інформаційно - аналітична довідка про надзвичайні ситуації в Україні, що сталися впродовж І півріччя 2014 року

Опубліковано: 30.06.2014, 23:59Повернутися Огляд статистики

Упродовж І півріччя 2014 року в Україні зареєстровано 67 надзвичайних ситуацій (далі - НС), які відповідно до Національного класифікатора "Класифікатор надзвичайних ситуацій" ДК 019:2010 розподілилися на:

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 175 осіб (з них 18 дітей) та 306 - постраждало (з них 104 дитини).

За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

Порівняно з аналогічним періодом 2013 року загальна кількість надзвичайних ситуацій зменшилася майже на 12%, проте кількість загиблих та постраждалих в НС збільшилася майже на 41% та 14% відповідно. На 21,6% збільшилася також кількість НС техногенного характеру, натомість кількість НС природного та соціального характеру зменшилася на 41% та 57% відповідно.

За видами упродовж І півріччя 2014 року переважали НС унаслідок пожеж та вибухів (у тому числі на промислових підприємствах) - 41% загальної кількості НС, медико-біологічні НС (переважно отруєння та інфекційна захворюваність людей) - 20% та НС унаслідок аварій на транспорті - 15%. Усі НС соціального характеру сталися внаслідок нещасних випадків з людьми (Натиснить для збільшеннятабл. 1).

Збільшення кількості загиблих та постраждалих в НС у 2014 році сталося за рахунок зростання їх частки в НС техногенного характеру, а саме в НС, пов'язаних із пожежами (вибухами), аваріями на транспорті та НС унаслідок раптового руйнування будівель і споруд. За рештою видів НС спостерігається як зменшення кількості НС, так і зменшення кількості загиблих та постраждалих в них людей.

У регіональному розрізі найбільшу кількість НС у І півріччі 2014 року зафіксовано у Донецькій (14 НС), Миколаївській та Луганській (по 6 НС), Херсонській (5 НС) областях.

У Харківській області зареєстровано 4 НС, у Запорізькій, Київській, Полтавській, Сумській, Тернопільській областях та м. Києві виникло по 3 НС, по 2 НС - у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Львівській, Одеській, Хмельницькій та Чернігівській областях. В Автономній Республіці Крим, Закарпатській, Івано-Франківській областях та м. Севастополі зареєстровано по 1 НС. У Кіровоградській, Черкаській та Чернівецькій областях упродовж І півріччя 2014 року НС не зареєстровано (Натиснить для збільшеннярис. 1).

Найбільшу кількість загиблих в НС (40 осіб) зареєстровано у Донецькій області (переважна більшість з яких загинули унаслідок пожеж (вибухів) на вугільних шахтах та унаслідок НС на транспорті). Значну кількість загиблих в НС (32 особи) зареєстровано в Одеській області (усі внаслідок НС державного рівня, пов'язаної із пожежею у будинку Одеської обласної федерації профспілок).

Більшість постраждалих в НС зареєстровано у Донецькій області (43 особи, з яких 22 - постраждали унаслідок НС на транспорті, решта - унаслідок НС, пов'язаних з пожежами (вибухами) та раптовим руйнуванням підземних споруд на вугільних шахтах).

НС державного рівня сталися внаслідок:

НС регіонального рівня зареєстровано:

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

Протягом першого півріччя 2014 року виникло 19 НС природного характеру, що на 40,6 % менше, ніж у І півріччі 2013 року. Зменшення загальної кількості надзвичайних ситуацій відбулося переважно за рахунок гідрометеорологічних НС (4 НС), тоді як у 2013 році за звітний період виникло 11 НС цього виду (всього у І півріччі 2013 року виникло 32 НС природного характеру).

За видами надзвичайні ситуації розподілилися наступним чином:

За масштабами НС природного характеру віднесено до:

Унаслідок НС природного характеру в І півріччі 2014 року загинуло 15 осіб (з них 3 дітей) та постраждала - 161 особа (з них 89 дітей). Порівняно з І півріччям 2013 року кількість людей, які загинули, зменшилася на 50 %, а кількість постраждалих - на 16 %, при цьому, кількість постраждалих дітей навпаки збільшилась на 40 % (протягом січня - червня 2013 року загинуло 30 осіб (з них 4 дітей) та 191 особа постраждала (з них 63 дитини). Як і у аналогічному періоді минулого року, майже всі загиблі та постраждалі особи - внаслідок медико-біологічних надзвичайних ситуацій (загиблі - від отруєння токсичними та іншими речовинами, постраждалі - від інфекційних захворювань та отруєння у результаті споживання неякісних продуктів харчування), лише 1 особа загинула на Херсонщині внаслідок метеорологічної НС (Натиснить для збільшеннятабл. 2).

За попередніми розрахунками у І півріччі 2014 року через надзвичайні ситуації природного характеру, а саме метеорологічні НС, завдано збитків на суму близько 111,164 млн. грн., що вдвічі менше від показників аналогічного періоду 2013 року (збитки від гідрометеорологічних НС склали 235,306 млн. гривень), та пояснюється зменшенням частки метеорологічних НС на 63 %.

За статистичними даними, за січень-червень 2014 року найбільшу кількість НС природного характеру зареєстровано у Миколаївській області - 3 НС, по 2 НС - у Дніпропетровській, Житомирській, Запорізькій, Луганській, Львівській та Херсонській областях; у 9 регіонах України надзвичайних ситуацій не зареєстровано.

Загальною особливістю погодних умов звітного періоду була переважно тепла, з недобором опадів на більшості території країни погода узимку. Січень відзначився доволі контрастною погодою: аномально теплою упродовж першої і другої декад та холодною і сніжною в третій декаді. Середня місячна температура повітря у лютому перевищила норму на 1-6 градусів: середня добова температура повітря в основному перевищувала норму на 2-9 градусів, лише на початку лютого була нижчою за норму. Березень видався теплим, в деяких областях - одним із найтепліших за весь період метеорологічних спостережень. Середня місячна температура перевищила норму на 3-7 градусів, були оновлені або повторені попередні рекордні значення березня 1990 року (крім Івано-Франківської, Чернівецької, Одеської, Донецької, Луганської областей). Квітень видався теплим, середня місячна температура повітря на переважній території країни дещо перевищила норму, лише на сході країни, у більшості районів Дніпропетровської, Запорізької областей та в окремих районах степової частини Криму була близькою до норми. Опадів випало здебільшого близько до норми та понад норму. Травень був теплим і вологим. Опадів випало в основному 1,3-2,7 норми, у Волинській, Вінницькій, Харківській, Одеській області місцями 3-3,5 норми, в Київській та Черкаській областях до 4-4,4 норми, лише на Донеччині, у північних та західних районах Херсонщини переважно норма, в долинах Закарпаття, в Криму, південних та центральних районах Херсонщини 33-78% від норми. На більшій частині території Київської, Черкаської, в окремих пунктах Вінницької, Одеської області цей травень виявився найвологішим за весь період метеорологічних спостережень. У червні переважала тепла погода з нерівномірним розподілом опадів по території країни: на переважній території Черкаської, Кіровоградської та в окремих районах Одеської, Рівненської і Волинської областей - понад норму (в основному 130-280%, на Харківщині до 357% місячної норми), на решті території в основному менше за норму (35-70%, на Закарпатті 10-33%), лише подекуди на Київщині, Житомирщині та в більшості районів Миколаївщини - близько до норми (80-100%).

Гідрометеорологічні умови І півріччя 2014 року були в основному сприятливими для функціонування господарського комплексу країни, але часом тумани ускладнювали роботу автотранспорту, служб комунального господарства, а посилення вітру - енергетиків та зв'язківців. Погодні умови у третій декаді січня стали причиною комплексних ускладнень (відключення електроенергії, порушення зв'язку; утворення снігових заметів на дорогах, в результаті - погіршення та зупинка руху транспорту, а взагалі - порушення нормальних умов життєдіяльності людей) у семи регіонах країни, що призвело до виникнення надзвичайної ситуації державного рівня. У другій декаді травня сильні зливи призвели до дощового паводку у Львівській області - НС класифікована як регіонального рівня.

Надзвичайна ситуація державного рівня виникла у січні та охопила Автономну Республіку Крим, Миколаївську, Херсонську, Одеську, Донецьку, Львівську та Івано-Франківську області, а надзвичайна ситуація регіонального рівня виникла у Львівській області. Дві надзвичайні ситуації місцевого рівня виникли: у квітні в Миколаївській області - через масове пошкодження та загибель посівів унаслідок заморозків та у травні в Херсонській області внаслідок сильних дощів.

Протягом І півріччя 2014 року виникло 15 НС медико-біологічного характеру, що на 17 % менше проти показників відповідного періоду 2013 року (у І півріччі 2013 року зареєстровано 18 НС). З них, 7 НС спричинені інфекційною захворюваністю людей, 6 НС - отруєнням людей, та 2 НС - інфекційною захворюваністю сільськогосподарських тварин.

У надзвичайних ситуаціях, пов'язаних з небезпечними інфекційними хворобами людей, від гострої кишкової інфекції постраждало 45 осіб (з них 29 дітей) у Сумській та Житомирській областях; на сальмонельоз захворіло 50 осіб у Житомирській та Чернігівській областях; через захворювання на гастроентероколіт постраждало 48 дітей у Запорізькій та Миколаївській областях, а на гепатит-А захворіло 5 дітей у Волинській області. Причиною виникнення цих НС стали грубі порушення та недоліки в дотриманні санітарного законодавства щодо обробки та приготування їжі, а також недотримання правил особистої гігієни та порушення технологічного процесу приготування їжі працівниками кухні.

Серед надзвичайних ситуацій, пов'язаних з отруєнням людей більшість спричинена отруєннями чадним газом. У звітному періоді в 4 таких НС загинуло 14 осіб (з них 3 дітей) та 1 дитина постраждала (всі НС - місцевого рівня). Ще одна НС, спричинена отруєнням неякісними харчовими продуктами, сталася у січні в Тернопільській області, внаслідок чого від захворіння на ботулізм постраждала 1 особа. У квітні в Полтавській області від інгаляційного отруєння хімікатами сільськогосподарського призначення постраждало 11 осіб (з них 11 дітей). Обидві ситуації належать до місцевого рівня.

По одній НС зареєстровано унаслідок інфекційного захворювання сільськогосподарських тварин (у Луганській області внаслідок падежу 5 домашніх свиней примусово знищено 138) та інфекційним захворюванням риб невизначеної етіології (у . Голосіївському районі м. Києва в р. Коник, притока р. Дніпро, виявлено масову загибель риби на площі понад 1 кв. км).

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

Протягом І півріччя 2014 року зареєстровано 45 надзвичайних ситуацій техногенного характеру, що на 21,6% більше порівняно з аналогічним періодом 2013 року (37 НС).

Внаслідок цих НС загинуло 150 осіб, з них 14 дітей, постраждало - 145 осіб, з них - 15 дітей. Порівняно із аналогічним періодом 2013 року кількість загиблих та постраждалих збільшилася майже вдвічі (у І півріччі 2013 року в 37 НС техногенного характеру загинуло 78 осіб, з них 13 дітей, та 78 - постраждало, з них 12 дітей). Збільшення кількості загиблих та постраждалих сталося через зростання їх частки в НС державного і регіонального рівнів, що зареєстровані унаслідок пожеж (вибухів) та аварій на транспорті.

За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, що виникли протягом І півріччя 2014 року, розподілилися на:

НС на транспорті, особливо на автомобільному, а також НС, пов'язані із пожежами і вибухами наносять найбільшу загрозу життю і здоров'ю людей та мають найбільш трагічні наслідки. Так, протягом І півріччя 2014 року спостерігається збільшення кількості загиблих в НС на транспорті та унаслідок пожеж і вибухів, загинуло 82 та 50 осіб відповідно. Разом з цим, порівняно із І півріччям 2013 року, варто відмітити зменшення на 21,5% кількості НС унаслідок пожеж та вибухів, у тому числі зменшення більше ніж у 2 рази кількості таких НС у будівлях та спорудах житлової призначеності, проте їх частка серед НС, пов'язаних із пожежами та вибухами залишається найбільшою (Натиснить для збільшеннятабл. 3).

Варто зазначити, що, на відміну від І півріччя 2013 року, у 2014 році зросла масштабність НС техногенного характеру, так, за орієнтовними даними збитки від НС техногенного характеру становлять понад 58 млн. гривень, проте їх сума не остаточна і може зрости, насамперед за рахунок 2 НС на системах водопостачання у Донецькій області, де унаслідок бойових дій у червні 2014 року без водопостачання залишилось понад 500 тис. осіб. Ще одна НС на системах життєзабезпечення сталася на каналізаційному колекторі у м. Херсоні (у 2013 році НС на системах життєзабезпечення зареєстровано не було). Опис НС техногенного характеру державного та регіонального рівнів наведено вище у розділі "Огляд статистики".

У територіальному розрізі протягом І півріччя 2014 року найбільший техногенний ризик проявився у Донецькій (12 НС) області. В Луганській, Харківській, Миколаївській та Київській областях зберігалися середні ризики виникнення НС техногенного характеру. На територіях цих регіонів протягом І півріччя 2014 року сталося по 3 - 4 НС техногенного характеру. У Вінницькій, Полтавській, Тернопільській, Херсонській, Хмельницькій областях та м. Києві зареєстровано по 2 НС, у м. Севастополі, Волинській, Закарпатській, Запорізькій, Одеській, Сумській, та Чернігівській областях виникло по 1 НС, в решті регіонів України впродовж І півріччя 2014 року не зареєстровано жодної НС техногенного характеру.

Головними причинами виникнення НС техногенного характеру були порушення правил дорожнього руху, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Повернутися Довідкові дані про застосування сил реагування на надзвичайні ситуації протягом І півріччя 2014 року

ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 51 випадку з 67 (76 %).

До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 67 НС залучалося понад 7,2 тис. осіб та близько 2,0 тис. одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 51 НС було задіяно понад 2,7 тис. чоловік особового складу та 600 одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

Протягом І півріччя 2014 року, порівняно з аналогічним періодом 2013 року, зафіксовано зменшення майже на 12% загальної кількості НС, при цьому зменшення кількості НС сталося за усіма видами НС, окрім НС на транспорті, системах життєзабезпечення та НС унаслідок пожеж ті вибухів.

Упродовж І півріччя 2014 року зафіксовано збільшення масштабності НС, що у свою чергу вплинуло на збільшення їх негативних наслідків, проте обсяги прямих матеріальних збитків, завданих НС, за попередніми даними зменшилися порівняно із аналогічним періодом 2013 року на 40%. Збільшення кількості загиблих та постраждалих в НС у 2014 році сталося за рахунок зростання їх частки в НС техногенного характеру, а саме в НС, пов'язаних із пожежами (вибухами), аваріями на транспорті та НС унаслідок раптового руйнування будівель і споруд.

В територіальному відношенні, найбільшу кількість НС у І півріччі 2014 року зафіксовано у Донецькій, Миколаївській, Луганській та Харківській областях. Натомість не зареєстровано жодної НС у Кіровоградській, Черкаській та Чернівецькій областях.

Основними причинами виникнення НС у І півріччі 2014 року залишаються:


   
Довідка за квартал
6 Липня16:37 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2020 року
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
23 Січня11:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2016 року
Довідка за квартал