ГоловнаДовідка за квартал31 Березня, 2014р.
 Версія для друку

Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2014 року

Опубліковано: 31.03.2014, 23:59Повернутися Огляд статистики

Упродовж І кварталу 2014 року в Україні зареєстровано 28 надзвичайних ситуацій (далі - НС), які відповідно до Національного класифікатора "Класифікатор надзвичайних ситуацій" ДК 019:2010 розподілилися на:

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 70 осіб (з них 10 дітей) та 120 - постраждало (з них 49 дітей)(Натиснить для збільшеннярис. 1).

За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

Порівняно з аналогічним періодом 2013 року загальна кількість надзвичайних ситуацій зменшилася на 30%, проте на 9,4% збільшилася кількість загиблих в НС, що пояснюється зростанням їх частки в НС на транспорті, та на 4,3% збільшилася кількість постраждалих в НС (за рахунок зростання кількості постраждалих в НС медико-біологічного характеру).

Кількість НС техногенного характеру зменшилася на 19%, природного характеру - на 37,5%, а НС соціального характеру - майже на 68% (Натиснить для збільшеннятабл. 1).

За видами упродовж І кварталу 2014 року переважали НС унаслідок пожеж та вибухів (у тому числі на промислових підприємствах) - 41% загальної кількості НС, медико-біологічні НС (отруєння та інфекційна захворюваність людей) - 30% та НС унаслідок аварій на транспорті - 18,5%. НС соціального характеру сталася внаслідок нещасного випадку з людьми на воді.

Протягом І кварталу 2014 року, порівняно із аналогічним періодом 2013 року, зареєстровано збільшення на 59% суми завданих матеріальних збитків від НС, що пояснюється значною їх величиною внаслідок НС державного рівня, пов'язаних із ускладненням погодних умов у третій декаді січня 2014 року.

У регіональному розрізі найбільшу кількість НС у І кварталі 2014 року зафіксовано у Донецькій (6 НС), Луганській та Херсонській областях (по 4 НС). У Миколаївській області зареєстровано 3 НС, по 2 НС виникло у Дніпропетровській, Сумській та Харківській областях. В Автономній Республіці Крим, Вінницькій, Волинській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Одеській, Рівненській, Тернопільській, Чернігівській областях та м. Севастополі зареєстровано по 1 НС. У решті регіонів України НС упродовж І кварталу 2014 року не зареєстровано (Натиснить для збільшеннярис. 2).

Найбільшу кількість загиблих в НС (17 осіб) зареєстровано у Донецькій області, більшість з яких - 10 осіб загинули унаслідок НС на автомобільному транспорті, ще 7 осіб загинули в НС, пов'язаних з пожежами та вибухами на вугільних шахтах.

Найбільшу кількість постраждалих в НС (36 осіб) зафіксовано у Сумській області, переважна більшість з яких - 30 осіб (з них 29 дітей) зареєстровані унаслідок захворювання на гостру кишкову інфекцію у загальноосвітній школі № 10 м. Суми.

НС державного рівня сталися внаслідок:

НС регіонального рівня зареєстровано:

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

Протягом першого кварталу 2014 року виникло 10 НС природного характеру, що на 37,5 % менше, ніж у І кварталі 2013 року. Зменшення загальної кількості надзвичайних ситуацій відбулося переважно за рахунок НС метеорологічного характеру (1 НС), тоді як у 2013 році за звітний період виникло 5 НС.

За видами надзвичайні ситуації розподілилися наступним чином:

За масштабами НС природного характеру віднесено до:

Унаслідок НС природного характеру в І кварталі 2014 року загинуло 10 осіб (з них 3 дітей) та постраждало - 73 особи (з них 45 дітей). Порівняно з І кварталом 2013 року кількість людей, які загинули, зменшилася на 37,5 %, а кількість постраждалих збільшилася на 30 %, при цьому, кількість постраждалих дітей збільшилась майже у 23 рази). Як і у аналогічному періоді минулого року, всі загиблі та постраждалі особи - внаслідок медико-біологічних надзвичайних ситуацій (загиблі - від отруєння токсичними та іншими речовинами, постраждалі - від інфекційних захворювань)(Натиснить для збільшеннятабл. 2).

За попередніми розрахунками, в І кварталі 2014 року через надзвичайні ситуації природного характеру, а саме метеорологічні НС, завдано збитків на суму близько 107 млн. грн., що в 4,5 рази більше від показників аналогічного періоду 2013 року. Таке збільшення суми матеріальних збитків пояснюються тим, що незважаючи на те, що у звітному періоді зареєстровано лише 1 метеорологічну НС, вона поширилась на 7 регіонів країни протягом тривалого часу та набула державного рівня.

За статистичними даними у І кварталі 2014 року найбільшу кількість НС природного характеру зареєстровано у Дніпропетровській та Миколаївській областях (по 2 НС), у 12 регіонах України надзвичайних ситуацій не зареєстровано.

Незважаючи на те, що І квартал включає в себе два зимові та один весняний місяці, загальною особливістю погодних умов звітного періоду була переважно тепла, з недобором опадів на більшості території країни погода. Січень відзначився доволі контрастною погодою: аномально теплою упродовж першої і другої декад та холодною і сніжною в третій декаді. Середня місячна температура повітря у лютому перевищила норму на 1-6 градусів: середня добова температура повітря в основному перевищувала норму на 2-9 градусів, лише на початку лютого була нижчою за норму. Березень видався теплим, в деяких областях - одним із найтепліших за весь період метеорологічних спостережень. Середня місячна температура перевищила норму на 3-7 градусів, були оновлені або повторені попередні рекордні значення березня 1990 року (крім Івано-Франківської, Чернівецької, Одеської, Донецької, Луганської областей).

Гідрометеорологічні умови 1 кварталу 2014 року були в основному сприятливими для функціонування господарського комплексу країни, але часом тумани ускладнювали роботу автотранспорту, служб комунального господарства, а посилення вітру - енергетиків та зв'язківців, і лише у третій декаді січня вони стали причиною комплексних ускладнень (відключення електроенергії, порушення зв'язку; утворення снігових заметів на дорогах, в результаті - погіршення та зупинка руху транспорту, а взагалі - порушення нормальних умов життєдіяльності людей) у семи регіонах країни, що призвело до виникнення надзвичайної ситуації державного рівня.

Надзвичайна ситуація державного рівня виникла у січні та охопила Автономну Республіку Крим, Миколаївську, Херсонську, Одеську, Донецьку, Львівську та Івано-Франківську області:

впродовж 20 - 31 січня 2014 року спостерігались сильний сніг, сніг з дощем у поєднанні з поривами вітру понад 25 м/с та перепадом температури повітря, що призвело до обледеніння та пошкодження повітряних ліній електропередач (ЛЕП), спрацювання систем автоматичного захисту ЛЕП. Внаслідок такої комплексної дії негативних погодних факторів було знеструмлено 1605 населених пунктів, на автошляхах України через снігові замети було ускладнено, а на деяких ділянках повністю припинено рух автотранспорту. Рятувальниками ДСНС України та працівниками Укравтодору із снігових заметів вивільнено понад 2,1 тис. одиниць автотранспорту, в яких перебувало близько 4,5 тис. осіб. Орієнтовна сума завданих збитків становить близько 107 млн. гривень.

Весняне водопілля взагалі характеризувалось малоінтенсивним розвитком. Погодні умови сприяли поступовому руйнуванню непотужного льодового покриву на водних об'єктах України.

Протягом І кварталу 2014 року виникло 9 НС медико-біологічного характеру, що на 10 % менше проти показників 1 кварталу 2013 року (у 1 кварталі 2013 року виникло 10 таких НС). З них, 4 НС спричинені інфекційною захворюваністю людей, 4 НС - отруєнням людей та 1 НС - інфекційною захворюваністю сільськогосподарських тварин.

НС з інфекційної захворюваності людей спостерігалися у Сумській (від гострої кишкової інфекції постраждало 30 осіб, з них 29 дітей), Чернігівській (на сальмонельоз захворіло 26 осіб), Миколаївській (через захворювання на гострий ентероколіт та сальмонельоз постраждало 10 дітей) та Волинській (через захворювання на гепатит-А постраждало 5 дітей) областях. Більшість НС цього виду виникли у березні (3 НС), а НС у Волинській області - у лютому.

Із 4 НС з отруєння людей, три пов'язано з отруєнням чадним газом. Внаслідок цих НС у Дніпропетровській області (2 НС) у січні - лютому загинуло 7 осіб (з них 2 дітей), а у Рівненській області у січні загинуло 3 особи (з них 1 дитина). Ще одна НС, спричинена отруєнням неякісними харчовими продуктами, сталася у січні в Тернопільській області, внаслідок чого від захворіння на ботулізм постраждала 1 особа.

У січні 2014 року в Луганській області виникла надзвичайна ситуація, пов'язана з інфекційним захворюванням сільськогосподарських тварин: в приватному господарстві виник падіж 5 домашніх свиней. З метою недопущення поширення захворювання, було знищено 138 одиниць тварин шляхом спалювання у старому тваринному могильнику.

Головними причинами виникнення НС медико-біологічного характеру у І кварталі 2014 року були: порушення санітарно-гігієнічних норм під час приготування та зберігання харчових продуктів, зниження контролю за виконанням протиепізоотичних та протиепідемічних заходів.

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

Протягом І кварталу 2014 року зареєстровано 17 надзвичайних ситуацій техногенного характеру, що на 19% менше порівняно з аналогічним періодом 2013 року (21 НС) і є найменшою кількістю таких НС за період спостережень 1997 - 2013 років.

Внаслідок цих НС загинуло 57 осіб, з них 7 дітей, постраждало - 47 осіб, з них - 4 дітей. Порівняно із аналогічним періодом 2013 року кількість загиблих збільшилася майже на 24 %, а кількість постраждалих зменшилася на 20% (у І кварталі 2013 року в 21 НС техногенного характеру загинуло 46 осіб та 59 - постраждали)(Натиснить для збільшеннятабл. 3).

За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, що виникли протягом І кварталу 2014 року, розподілилися на:

НС державного рівня була пов'язана із аварією на нерегульованому залізничному переїзді у с. Вири Білопільського району Сумській області (загинуло 12 осіб та 6- постраждали), а НС регіонального рівня виникали внаслідок пожежі на Харківській ювелірній фабриці (загинуло 8 осіб та 7 - постраждали) та вибуху метану на шахті "Північна" ДП "Макіїввугілля" (загинуло 7 осіб та 12 - постраждали).

НС на транспорті, особливо на автомобільному, а також НС, пов'язані із пожежами і вибухами, особливо у будівлях та спорудах житлової призначеності наносять найбільшу загрозу життю і здоров'ю людей та мають найбільш трагічні наслідки. Так, протягом І кварталу 2014 року спостерігається збільшення кількості загиблих в НС на транспорті та унаслідок пожеж і вибухів, загинуло 27 та 30 осіб відповідно. Разом з цим, порівняно із І кварталом 2013 року, варто відмітити зменшення на 21,5% кількості НС унаслідок пожеж та вибухів, у тому числі зменшення більше ніж у 2 рази кількості таких НС у будівлях та спорудах житлової призначеності.

Впродовж І кварталу 2014 року зареєстровано 1 НС на системах життєзабезпечення, що сталася на каналізаційному колекторі у м. Херсоні, сума завданих збитків від якої становить близько 630 тис. гривень. Варто зазначити, що упродовж всього 2013 року НС на системах життєзабезпечення зареєстровано не було.

У територіальному розрізі протягом І кварталу 2014 року найбільший техногенний ризик проявився у Донецькій (5 НС) області.

В Луганській, Харківській та Херсонській областях зберігалися середні ризики виникнення НС техногенного характеру. На територіях цих регіонів протягом І кварталу 2014 року сталося по 2 - 3 НС техногенного характеру.

У м. Севастополі, Вінницькій, Київській, Миколаївській та Сумській областях виникло по 1 НС, в решту регіонів України впродовж І кварталу 2014 року не зареєстровано жодної НС техногенного характеру.

Головними причинами виникнення НС техногенного характеру були порушення правил дорожнього руху, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Повернутися Довідкові дані про застосування сил реагування на надзвичайні ситуації протягом І кварталу 2014 року

ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 19 випадках з 28 (68 %).

До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 28 НС залучалося понад 3,5 тис. осіб та понад 1,2 тис. одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 19 НС було задіяно понад 1,0 тис. чоловік особового складу та 265 одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

Протягом І кварталу 2014 року, порівняно з аналогічним періодом 2013 року, зафіксовано зменшення загальної кількості НС (на 20 %).

Зменшення кількості НС сталося за усіма класами, а саме НС техногенного характеру - майже на 19%, НС природного характеру - на 37,5% та НС соціального характеру - на 67%.

Варто зазначити, що кількість НС техногенного та природного характеру виявилася найменшою за весь період спостережень (1997-2013 роки).

Упродовж І кварталу 2014 року зафіксовано незначне збільшення масштабності НС, що у свою чергу вплинуло на збільшення їх негативних наслідків, так обсяги прямих матеріальних збитків, завданих НС збільшилися порівняно із аналогічним періодом 2013 року на 59%., а кількість загиблих та постраждалих збільшилася на 9,4 та 4,3% відповідно.

Збільшення кількості постраждалих, порівняно із зменшенням на третину самої кількості НС, обумовлено зростанням кількості постраждалих в медико-біологічних НС, а кількості загиблих - в НС на транспорті.

В територіальному відношенні, найбільшу кількість НС у І кварталі 2014 року зафіксовано у Донецькій, Луганській та Херсонській областях. Натомість не зареєстровано жодної НС у Закарпатській, Житомирській. Кіровоградській, Полтавській, Хмельницькій,

Основними причинами виникнення НС у І кварталі 2014 року були:


   
Довідка за квартал
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
23 Січня11:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2016 року
17 Жовтня13:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 9 місяців 2016 року
Довідка за квартал