ГоловнаДовідка за квартал31 Грудня, 2013р.
 Версія для друку

Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2013 року

Опубліковано: 31.12.2013, 23:59

 Повернутися Огляд статистики

Протягом 2013 року в Україні зареєстровано 143 надзвичайні ситуації, що відповідно до Національного класифікатора "Класифікатор надзвичайних ситуацій" ДК 019:2010 розподілилися на:

Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 253 особи (з них 34 дитини) та 854 - постраждало (з них 192 дитини).

За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

Порівняно з 2012 роком загальна кількість надзвичайних ситуацій (далі - НС) зменшилася на 32,5%, зареєстровано зменшення кількості загиблих і постраждалих у НС на 16% та майже 1% відповідно (Натиснить для збільшеннярис. 1, Натиснить для збільшеннятабл. 1).

Єдиним негативним фактором 2013 року є збільшення на 41% обсягів прямих матеріальних збитків, завданих НС.

За видами у 2013 році переважали НC унаслідок пожеж (вибухів) та медико-біологічні НС (у т.ч. внаслідок інфекційних захворювань та отруєнь людей). Варто зазначити, що незважаючи на домінування НС унаслідок пожеж і вибухів, їх кількість порівняно із 2012 роком зменшилась на 26%.

На 23% зменшилася кількість НС на транспорті, а серед особливостей 2013 року слід зазначити відсутність НС на системах життєзабезпечення.

Зменшення кількості НС природного характеру сталося за рахунок суттєвого зменшення частки метеорологічних НС (на 46%) та НС, унаслідок пожеж у природних екосистемах (на 87%).

Більшість НС соціального характеру сталися внаслідок нещасних випадків з людьми, з них 8 НС були спричинені грубим нехтуванням правилами безпеки на водних об'єктах та 3 НС - недотриманням вимог техніки безпеки під час виконання трудових обов'язків.

У регіональному розрізі найбільшу кількість НС у 2013 році зафіксовано у Донецькій (20 НС), Львівській (14 НС), Луганській (11), Одеській (10), Волинській (8), Харківській (8), Закарпатській (7), Миколаївській (7) областях та м. Києві (7). У Сумській області виникло 6 НС, у Полтавській - 5 НС. У решті регіонів України протягом 2013 року зареєстровано від 1 до 4 НС (Натиснить для збільшеннярис. 2).

Найбільшу кількість загиблих (39 осіб) зареєстровано у Донецькій області, які загинули внаслідок НС, пов'язаних із пожежами (вибухами), руйнуванням підземних споруд шахт та НС на транспорті.

Найбільше постраждалих (113 осіб) зареєстровано у Львіській області, більшість з яких (90 осіб) постраждали внаслідок шести медико-біологічних НС. Також значну кількість постраждалих (95 осіб) зареєстровано у м. Києві, де внаслідок трьох НС медико-біологічного характеру, пов'язаних з інфекційними захворюваннями через вживання неякісних продуктів харчування, госпіталізовано 85 осіб.

НС державного рівня зареєстровано внаслідок пожежі у котлотурбінному цеху №2 Вуглегірської ТЕС ПАТ "Центренерго". В результаті НС загинула 1 особа, постраждало 10 осіб, знищено покрівлю та перекриття на площі 1600 кв.м., тимчасово знеструмлено Новолуганський фільтрувально-очисний комплекс, що постачає питну воду до м. Світлодарськ та с. Новолуганське (15 тис. мешканців). У м. Світлодарську без теплопостачання та постачання гарячої води залишилось 2 школи, 4 дитячих садки, 1 лікарня, 180 житлових будинків (загалом порушено умови життєдіяльності 12,5 тис. мешканців). Орієнтовна сума збитків становить понад 36,5 млн. гривень.

НС регіонального рівня сталися:

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

Протягом 2013 року виникло 56 НС природного характеру, що на 24,3 % менше проти показників 2012 року. Найбільшу кількість таких НС зареєстровано у березні, квітні (через несприятливі погодні умови) та серпні (отруєнь та інфекційних захворювань людей).

Варто зазначити, що зменшення кількості НС природного характеру відбулося за усіма видами, окрім медико-біологічних НС, кількість яких залишилась на рівні показників минулого року (зафіксовано незначне їх збільшення - на 5 %).

За масштабами НС природного характеру віднесено до:

Протягом звітного періоду надзвичайних ситуацій природного характеру державного рівня не виникло.

Внаслідок НС природного характеру протягом 2013 року загинуло 44 особи (з них 8 дітей) та постраждало - 567 осіб (з них 157 дітей). Порівняно з 2012 роком, кількість загиблих збільшилась на 16 %, а постраждалих - на 29 %, що пояснюється зростанням частки загиблих та постраждалих в медико-біологічних НС (Натиснить для збільшеннятабл. 2).

Протягом 2013 року НС природного характеру завдано збитків на суму близько 291 млн. грн., що на 58 % більше ніж у 2012 році, проте є одним із найменших показників кількості завданих збитків протягом 1997 - 2012 років.

Найбільших збитків, як і в попередні роки, завдано внаслідок небезпечних явищ гідрометеорологічного характеру, а більшість загиблих та постраждалих осіб - внаслідок НС медико-біологічного характеру.

Варто відмітити, що за статистикою 1997 - 2013 років розподіл збитків від НС природного характеру не має кореляції з кількістю надзвичайних ситуацій. Так, зменшення кількості надзвичайних ситуацій, яке спостерігається, починаючи з 2000 року, не призвело до зменшення втрат від цих НС, а навпаки, відмічається їх збільшення по окремих роках.

Також, відсутня чітка залежність між чисельністю загиблих та постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій природного характеру та кількістю цих НС. Так, до 2001 року відмічалась майже пряма залежність між цими показниками, в той час як у 2003 - 2004 та 2009 роках кількість постраждалих при мінімальній кількості надзвичайних ситуацій сягнула показників 1997 та 1999 років, а у 2011 та 2012 роках при однаковій кількості НС природного характеру кількість загиблих та постраждалих в них відрізнялася вдвічі.

За статистичними даними, найбільша кількість НС природного характеру у 2013 році виникала у Львівській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Волинській областях та в м. Києві, найменша - у Луганській, Сумській, Тернопільській та в м. Севастополі. У Чернівецькій області НС природного характеру протягом 2013 року не зареєстровано (Натиснить для збільшеннярис. 3).

Контрастні погодні умови 2013 року, особливо зимово-весняного періоду, нерідко призводили як до ускладнень у життєдіяльності населення і роботі транспорту, комунального господарства, енергетики, агропромислового комплексу, так і до виникнення 14 надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру. В територіальному розрізі найбільш уразливими були в західному регіоні - Львівська область; в південному регіоні - АР Крим, Миколаївська та Одеська області; в центральному регіоні - Кіровоградська та Вінницька області; в південно-східному регіоні - Донецька область.

Особливо несприятливими були погодні умови березня (коли сильні снігопади, налипання мокрого снігу, хуртовини, снігові замети зумовили знеструмлення населених пунктів, призводили до порушення проїзду автомобільними дорогами, що в свою чергу завдало значних збитків господарському комплексу більшості західних та північних областей, внаслідок таких погодних умов зареєстровано 2 НС регіонального рівня) та вересня 2013 року (коли внаслідок сильних зливових дощів виникли метеорологічні НС у Одеській (НС регіонального рівня) та Львівській областях (НС місцевого рівня), що призвели до виникнення руйнувань і пошкоджень мостів, автошляхів, руйнувань та підтоплень будівель житлової і нежитлової призначеності, поваленню дерев та опор ліній електропередач тощо).

З огляду на вплив НС природного характеру на безпеку життєдіяльності довкілля та об'єктів господарювання у звітному періоді найбільш небезпечними виявилися АР Крим, Волинська та Львівська області (збитки в яких від природних стихій досягли майже 89% від загальної суми збитків внаслідок НС природного характеру), а на безпеку життєдіяльності людей - Житомирська, Тернопільська, Івано-Франківська, Миколаївська області та м. Київ (постраждалі особи в яких досягли 44 % від загальної кількості постраждалих внаслідок НС природного характеру), де набули поширення небезпечні інфекційні захворювання на сальмонельоз та кишкові інфекції.

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

Протягом 2013 року зареєстровано 75 надзвичайних ситуацій техногенного характеру, що на 37,5% менше порівняно 2012 роком (120 НС) і є найменшою кількістю таких НС за період спостережень 1997 - 2012 років.

Внаслідок цих НС загинуло 180 осіб, з них 20 дітей, постраждало - 285 осіб, з них - 35 дітей. Порівняно із 2012 роком кількість загиблих зменшилася на 19,6 %, а кількість постраждалих - на 25,6%.

Сума матеріальних збитків, завданих НС техногенного характеру протягом 2013 року становить понад 61,0 млн. гривень і знаходиться на рівні показників 2012 року (у 212 році НС техногенного характеру завдано збитків на суму понад 65 млн. гривень).

За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, що виникли протягом 2013 року, розподілилися на:

НС державного рівня була пов'язана із пожежею у котлотурбінному цеху №2 Вуглегірської ТЕС ПАТ "Центренерго", а НС регіонального рівня виникали внаслідок авіаційної катастрофи літака АН-24 у міжнародному аеропорту Донецьк імені С. Прокоф'єва (загинуло 5 осіб та 9- госпіталізовано), розгерметизації труби з рідким аміаком на ПАТ Концерн "Стирол" в м. Горлівці Донецької області (загинуло 6 осіб та 30 - госпіталізовано), вибуху побутового газу у багатоповерховому житловому будинку у м. Луганську (загинуло 2 особи та 26 осіб постраждали, евакуйовано 131 особу), пожежі у приватному житловому будинку в м. Луганську (загинуло 6 осіб та 1 - госпіталізована).

Аналіз динаміки виникнення НС техногенного характеру показав, що у І кварталі виникла 21 НС, у ІІ - 16 НС, у ІІІ - 19 НС та 10 НС - у ІV кварталі, зменшення загальної кількості НС техногенного характеру відбулося за всіма видами, а також зафіксовано відсутність НС на системах життєзабезпечення (Натиснить для збільшеннятабл. 3).

Суттєво зменшилася кількість НС унаслідок наявності у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК (в 7 разів), аварій в електроенергетичних системах (в 4 рази), НС унаслідок раптового руйнування будівель та споруд (на 36,4%), пожеж та вибухів (на 26,2%), НС на транспорті (на 23,1%).

НС, пов'язані із пожежами і вибухами, особливо у будівлях та спорудах житлової призначеності, а також НС на транспорті, наносять найбільшу загрозу життю і здоров'ю людей та мають найбільш трагічні наслідки. Так, внаслідок НС на транспорті у 2013 році загинуло 70 осіб, а в НС, пов'язаних із пожежами та вибухами - 99, проте їх кількість порівняно з минулим роком зменшилася на 21,3% та 22,7% відповідно.

У територіальному розрізі протягом 2013 року найбільший техногенний ризик проявився у Донецькій (15 НС) та Луганській (9 НС) областях (Натиснить для збільшеннярис. 4).

У більшості регіонів України зберігалися середні ризики виникнення НС техногенного характеру: Закарпатська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Хмельницька та Чернігівська області. На територіях цих регіонів протягом 2013 року сталося по 3 - 4 НС техногенного характеру.

До регіонів з низькими ризиками виникнення НС техногенного характеру у 2013 році можна віднести: м. Київ, Автономну Республіку Крим, Вінницьку, Волинську, Дніпропетровську, Житомирську, Запорізьку, Івано-Франківську, Київську, Кіровоградську, Полтавську, Рівненську, Тернопільську, Черкаську та Чернівецьку області в яких виникло по 1 - 2 НС, а також м. Севастополь де впродовж 2013 року не зареєстровано жодної НС техногенного характеру.

Головними причинами виникнення НС техногенного характеру були порушення правил дорожнього руху та правил виконання польотів, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, недотримання вимог безпеки та низька технологічна дисципліна на виробництвах, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Повернутися Надзвичайні ситуації соціального характеру

Протягом 2013 року зареєстровано 12 НС соціального характеру, що на 33,3% менше, ніж у 2012 році.

Переважна більшість цих НС (92%) сталася внаслідок нещасних випадків з людьми, з них 7 НС були спричинені грубим нехтуванням правилами безпеки на водних об'єктах, 3 НС - недотриманням вимог техніки безпеки під час виконання трудових обов'язків та 1 НС - нехтуванням правилами безпеки під час перебування у горах.

Внаслідок цих НС загинуло 29 осіб (з них 6 дітей) та 2 - постраждали (Натиснить для збільшеннятабл. 4).

Порівняно з 2012 роком кількість постраждалих та загиблих в таких НС суттєво зменшилася (протягом 2012 року в 18 НС соціального характеру загинуло 39 осіб та 38 - постраждало).

Найбільш поширеними причинами загибелі людей внаслідок НС соціального характеру у 2013 році були недотримання правил поведінки на воді та порушення вимог техніки безпеки.

Повернутися Довідкові дані про застосування сил реагування на надзвичайні ситуації впродовж 2013 року

ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 92 випадках з 143 (64 %).

До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 143 НС залучалося понад 25,0 тис. осіб та понад 6,7 тис. одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 92 НС було задіяно близько 5,6 тис. чоловік особового складу та 1,4 тис. одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

Протягом 2013 року, порівняно з 2012 роком, зафіксовано зменшення загальної кількості НС (на 34 %).

Зменшення кількості НС сталося за усіма класами, а саме НС техногенного характеру - майже на 38%, НС природного характеру - на 24% та НС соціального характеру - на 33%.

Варто зазначити, що кількість НС техногенного та природного характеру виявилася найменшою за весь період спостережень (1997-2012 роки).

Упродовж 2013 року зафіксовано незначне зменшення масштабності НС, проте це не вплинуло на зменшення їх негативних наслідків, так обсяги прямих матеріальних збитків, завданих НС збільшилися порівняно із 2012 роком на 41%.

Незначне зменшення кількості постраждалих порівняно із зменшенням на третину самої кількості НС обумовлено зростанням, як кількості медико-біологічних НС, так і частки постраждалих в них людей (збільшення на 6% та 36% відповідно).

В територіальному відношенні, найбільш складна ситуація з точки зору виникнення НС склалась в Волинській, Закарпатській, Полтавській та Сумській областях, в яких у 2013 році зафіксовано зростання кількості НС. Найбільшу кількість НС зареєстровано У Донецькій, Луганській та Львіській областях, проте в кожній з них у 2013 році зареєстровано зменшення кількості НС. Суттєво зменшилася кількість НС у Автономній Республіці Крим, Житомирській, Київській та Херсонській областях.

Особливістю звітного року є вкрай нестійкі погодні умови березня 2013 року (у північній половині країни - в основному зимового характеру), який видався достатньо вологим і переважно холодним. Протягом місяця виникли 2 метеорологічні НС регіонального рівня, коли сильні снігопади, налипання мокрого снігу, хуртовини, снігові замети зумовили знеструмлення населених пунктів, та призвели до порушення проїзду автомобільними дорогами, що в свою чергу завдало значних збитків господарському комплексу більшості західних та північних областей.

Прохолодним та вологим на більшості території країни видався і вересень 2013 року, а у північних, місцями у Полтавській та Одеській областях - одним з найвологіших за весь період спостережень. Місячна сума опадів склала в основному 1,5 - 2,5 кліматичних норм (в Одеській, центральних, східних та північних областях місцями - від 3 до 5 норм), і лише в Карпатах, на Закарпатті та в окремих районах Херсонщини, Запоріжжя і Південного узбережжя Криму була близькою до норми. Такі погодні умови привели до виникнення 2 метеорологічних НС, внаслідок яких було зруйновано і пошкоджено мости, автошляхи, зруйновано та підтоплено будівлі житлової і нежитлової призначеності, повалено дерева та опори ліній електропередач у Одеській і Львівській областях.

Разом з цим у 2013 році зафіксовано зменшення на 40% кількості метеорологічних НС та на 87% - НС, пов'язаних із пожежами у природних екосистемах.

До позитивних особливостей 2013 року також варто віднести відсутність НС на системах життєзабезпечення, зменшення кількості НС унаслідок пожеж (вибухів), аварій на транспорті та в електроенергетичних системах.

Основними причинами виникнення НС у 2013 році були:


   
Довідка за квартал
15 Жовтня09:34 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2020 року
6 Липня16:37 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2020 року
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
Довідка за квартал