ГоловнаДовідка за квартал30 Вересня, 2013р.
 Версія для друку

Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 9 місяців 2013 року

Опубліковано: 30.09.2013, 23:59Повернутися Огляд статистики

   Протягом дев'яти місяців 2013 року в Україні зареєстровано 116 надзвичайних ситуацій (далі - НС), які відповідно до Національного класифікатора "Класифікатор надзвичайних ситуацій" ДК 019:2010 розподілилися на:

   Внаслідок цих надзвичайних ситуацій загинуло 195 осіб (з них 27 дітей) та 743 - постраждало (з них 171 дитина).

   За масштабами надзвичайні ситуації розподілилися на:

   Порівняно з аналогічним періодом 2012 року, загальна кількість надзвичайних ситуацій зменшилася на 34%, на 27% зменшилася кількість загиблих в НС, а кількість постраждалих майже не змінилася (збільшилася на 0,1%) і залишається на рівні показників трьох попередніх років Натиснить для збільшеннярис. 1, Натиснить для збільшеннятабл. 1).

   За видами у 2013 році переважали НC унаслідок пожеж (вибухів) та медико-біологічні НС (у т.ч. внаслідок інфекційних захворювань та отруєнь людей). Варто зазначити, що незважаючи на домінування НС унаслідок пожеж і вибухів, їх кількість, порівняно із аналогічним періодом минулого року, зменшилась на 37,3%.

   У регіональному розрізі найбільшу кількість НС, що сталися протягом дев'яти місяців 2013 року зафіксовано у Донецькій (18 НС), Львівській (13 НС), Одеській (8), Миколаївській (7), Луганській (7), Харківській (7) областях та м. Києві (7). У Волинській, Закарпатській та Харківській областях виникло по 6 НС, а у Полтавській - 5 НС. В решті регіонів України протягом дев'яти місяців 2013 року зареєстровано від 1 до 4 НС (Натиснить для збільшеннярис. 2).

   Найбільшу кількість загиблих (35 осіб) зареєстровано у Донецькій області, які загинули внаслідок НС, пов'язаних із пожежами (вибухами), руйнуванням підземних споруд шахт та НС на транспорті.

   Більшість постраждалих (95 осіб) зареєстровано у м. Києві, де внаслідок трьох НС медико-біологічного характеру, пов'язаних з інфекційними захворюваннями з людьми через вживання неякісних продуктів харчування госпіталізовано 85 осіб.

   НС державного рівня зареєстровано внаслідок пожежі у котлотурбінному цеху №2 Вуглегірської ТЕС ПАТ "Центренерго". В результаті НС загинула 1 особа, постраждало 10 осіб, знищена покрівля та перекриття на площі 1600 кв.м, тимчасово знеструмлено Новолуганський фільтрувально-очисний комплекс, який постачає питну воду до м. Світлодарськ та с. Новолуганське (15 тис. мешканців), в м. Світлодарськ без теплопостачання та постачання гарячої води залишилось 2 школи, 4 дитячих садки, 1 лікарня, 180 житлових будинків (загалом порушено умови життєдіяльності 12,5 тис. мешканців). Орієнтовна сума збитків становить понад 36,5 млн. гривень.

   НС регіонального рівня сталися:

Повернутися Надзвичайні ситуації природного характеру

   Протягом дев'яти місяців 2013 року виникло 50 НС природного характеру, що на 19,4 % менше проти аналогічного періоду 2012 року. Найбільшу кількість таких НС зареєстровано у березні, квітні (через несприятливі погодні умови) та серпні (отруєнь та інфекційних захворювань людей).

   Варто зазначити, що зменшення кількості НС природного характеру відбулося за усіма видами, окрім медико-біологічних НС, кількість яких дещо збільшилася (на 7%).

   За масштабами більшість НС природного характеру віднесено до об'єктового (28) та місцевого (15) рівнів, 7 НС - до регіонального рівнів (протягом звітного періоду надзвичайних ситуацій природного характеру державного рівня не виникло).

Внаслідок НС природного характеру за дев'ять місяців 2013 року загинуло 33 особи (з них 4 дітей), що залишається на рівні показників відповідного періоду минулого року, та постраждало - 511 осіб (з них 137 дітей). Порівняно з дев'ятьма місяцями 2012 року кількість постраждалих збільшилась на 51 %, що пояснюється зростанням частки постраждалих в медико-біологічних НС (Натиснить для збільшеннятабл. 2).

   За попередніми даними, протягом дев'яти місяців 2013 року НС природного характеру завдано збитків на суму близько 276 млн. грн., що на 80% більше ніж у 2012 році, проте є однією з найменшим показником кількості завданих збитків протягом дев'яти місяців 1997 - 2011 років.

   Найбільших збитків внаслідок НС природного характеру завдано внаслідок небезпечних явищ гідрометеорологічного характеру, більшість загиблих та постраждалих осіб - внаслідок НС медико-біологічного характеру.

   Варто відмітити, що за статистикою 1997 - 2013 років розподіл збитків від НС природного характеру не має кореляції з кількістю надзвичайних ситуацій. Так, зменшення кількості надзвичайних ситуацій, яке спостерігається, починаючи з 2000 року, не призвело до зменшення втрат від цих НС, а навпаки, відмічалося суттєве збільшення по окремих роках.

   Також, відсутня чітка залежність між чисельністю загиблих та постраждалих внаслідок надзвичайних ситуацій природного характеру та кількістю цих НС. Так, до 2001 року відмічалась майже пряма залежність між цими показниками, в той час як у 2003 - 2004 та 2009 роках кількість постраждалих при мінімальній кількості надзвичайних ситуацій сягнула показників 1997 та 1999 років, а у 2011 та 2012 роках при однаковій кількість НС природного характеру кількість загиблих та постраждалих в них відрізнялася вдвічі.

   За статистичними даними, за три квартали 2013 року році найбільша кількість НС природного характеру виникала у Львівській, Донецькій, Миколаївській, Одеській, Волинській областях та в м. Києві, найменша - у Закарпатській, Сумській, Тернопільській та в м. Севастополь. У Запорізькій, Луганській та Чернівецькій областях НС природного характеру протягом звітного періоду 2013 року не зареєстровано (Натиснить для збільшеннярис. 3).

   Контрастні погодні умови 2013 року, особливо зимово-весняного періоду, нерідко призводили як до ускладнень у життєдіяльності населення і роботі транспорту, комунального господарства, енергетики, агропромислового комплексу, так і до виникнення у січні-вересні 14 надзвичайних ситуацій гідрометеорологічного характеру. В територіальному розрізі найбільш уразливими були в західному регіоні - Львівська область; в південному регіоні - АР Крим, Миколаївська та Одеська області; в центральному регіоні - Кіровоградська та Вінницька області; в південно-східному регіоні - Донецька область.

   Особливістю звітного періоду є вкрай нестійкі погодні умови березня 2013 року (у північній половині країни - в основному зимового характеру), який видався достатньо вологим і переважно холодним. Протягом місяця виникли 2 метеорологічні НС, коли сильні снігопади, налипання мокрого снігу, хуртовини, снігові замети зумовили знеструмлення населених пунктів, та призвели до порушення проїзду автомобільними дорогами, що в свою чергу завдало значних збитків господарському комплексу більшості західних та північних областей.

   З огляду на вплив НС природного характеру на безпеку життєдіяльності довкілля та об'єктів господарювання у звітному періоді найбільш небезпечними виявилися АР Крим, Волинська та Львівська області (збитки в яких від природних стихій досягли майже 89% від загальної суми збитків внаслідок НС природного характеру), а на безпеку життєдіяльності людей - Житомирська, Тернопільська, Івано-Франківська, Миколаївська області та м. Київ (постраждалі особи в яких досягли 46 % від загальної кількості постраждалих внаслідок НС природного характеру), де набули поширення небезпечні інфекційні захворювання на сальмонельоз та кишкові інфекції.

Повернутися Надзвичайні ситуації техногенного характеру

   Протягом дев'яти місяців 2013 року зареєстровано 56 надзвичайних ситуацій техногенного характеру, що майже на 43% менше порівняно з аналогічним періодом 2012 року (98 НС).

   Внаслідок цих НС загинуло 137 осіб, з них 17 дітей, постраждало - 232 особи, з них - 34 дитини. Порівняно із аналогічним періодом 2012 року, кількість загиблих зменшилася на 30 %,а кількість постраждалих - на 36,6%.

   Сума матеріальних збитків, завданих НС техногенного характеру протягом дев'яти місяців 2013 року становить понад 55,5 млн. гривень і, порівняно із аналогічним періодом 2012 року, майже не змінилася (зменшилася на 2%).

   За масштабами надзвичайні ситуації техногенного характеру, які виникли протягом дев'яти місяців 2013 року, розподілилися на:

   НС державного рівня була пов'язана із пожежі у котлотурбінному цеху №2 Вуглегірської ТЕС ПАТ "Центренерго", а НС регіонального рівня виникали внаслідок авіаційної катастрофи літака АН-24 у міжнародному аеропорту Донецьк імені С. Прокоф'єва (загинуло 5 осіб та 9- госпіталізовано), розгерметизації труби з рідким аміаком на ПАТ Концерн "Стирол" в м. Горлівка Донецької області (загинуло 6 осіб та 30 - госпіталізовано), вибуху побутового газу у багатоповерховому житловому будинку у м. Луганську (загинуло 2 особи та 26 осіб постраждали, евакуйовано 131 особу), пожежі у приватному житловому будинку в м. Луганську (загинуло 6 осіб та 1 - госпіталізована).

   Аналіз динаміки виникнення НС техногенного характеру показав, що у І кварталі сталася 21 НС, у ІІ - 16 НС, у ІІІ - 19 НС, зменшення загальної кількості НС техногенного характеру відбулося за всіма видами, а також зафіксовано відсутність НС на системах життєзабезпечення та НС, внаслідок наявності у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК.

   Суттєво зменшилася кількість НС унаслідок аварій в електроенергетичних системах (в 3 рази), НС унаслідок пожеж та вибухів (на 37,3%), НС на транспорті (на 27,6%).

   НС, пов'язані із пожежами і вибухами, а також катастрофами на транспорті, наносять найбільшу загрозу життю і здоров'ю людей та мають найбільш трагічні наслідки. Так, внаслідок НС на транспорті протягом дев'яти місяців 2013 року загинуло 58 осіб, а НС, пов'язаних із пожежами та вибухами - 68, проте їх кількість порівняно з минулим роком зменшилася.

   У територіальному розрізі протягом дев'яти місяців 2013 року найбільший техногенний ризик проявився у Донецькій (13 НС) та Луганській (6 НС) областях (Натиснить для збільшеннярис. 4).

   У більшості регіонів України зберігалися середні ризики виникнення НС техногенного характеру: Дніпропетровська, Закарпатська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Хмельницька, Черкаська та Чернігівська області. На територіях цих регіонів протягом дев'яти місяців 2013 року сталося по 2- 3 НС.

   До регіонів з низькими ризиками виникнення НС техногенного характеру у 2013 році можна віднести: м. Київ, Вінницьку, Волинську, Житомирську, Запорізьку, Івано-Франківську, Кіровоградську, Полтавську, Чернівецьку області в яких виникло по 1 НС, а також АР Крим, м. Севастополь, Київську та Рівненську області в яких протягом дев'яти місяців 2013 року не зареєстровано НС техногенного характеру.

   Головними причинами виникнення НС техногенного характеру були порушення правил дорожнього руху та правил виконання польотів, незадовільний технічний стан виробничих об'єктів, недотримання вимог безпеки та низька технологічна дисципліна на виробництвах, ігнорування вимог пожежної безпеки та інших норм і стандартів у промисловості, будівництві, комунальному господарстві, транспорті та в інших галузях.

Повернутися Надзвичайні ситуації соціального характеру

   Протягом дев'яти місяців 2013 року зареєстровано 10 НС соціального характеру, що на 37,5% менше, ніж за аналогічний період 2012 року.

   Усі НС соціального характеру сталися внаслідок нещасних випадків з людьми, з них 6 НС були спричинені грубим нехтуванням правилами безпеки на водних об'єктах, 3 НС - недотриманням вимог техніки безпеки під час виконання трудових обов'язків та 1 НС - нехтуванням правилами безпеки під час перебування у горах.

   Внаслідок цих НС загинуло 25 осіб (з них 6 дітей).

   Порівняно з аналогічним періодом 2012 року зменшилася кількість постраждалих та загиблих в таких НС (протягом дев'яти місяців 2012 року в 16 НС соціального характеру загинуло 36 осіб та 37 - постраждало).

   Найбільш поширеними причинами загибелі людей внаслідок НС соціального характеру були недотримання правил поведінки на воді та порушення вимог техніки безпеки.

Повернутися Довідкові дані про застосування сил реагування на НС протягом дев'яти місяців 2013 року

   ДСНС України безпосередньо брало участь у ліквідації НС силами аварійно-рятувальних загонів, підрозділами пожежної охорони та спецформувань, оперативними групами територіальних управлінь ДСНС або координувало дії з ліквідації наслідків НС у 67 випадках з 116 (58 %).

   До аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у 116 НС залучалося понад 23,6 тис. осіб та понад 6,7 тис. одиниць техніки підрозділів органів виконавчої влади та підприємств. За цей період у ліквідації 67 НС було задіяно близько 5,5 тис. чоловік особового складу та 1,4 тис. одиниць техніки сил ДСНС України.

Повернутися Висновки

   Протягом дев'яти місяців 2013 року, порівняно з аналогічним періодом минулого року, зафіксовано зменшення загальної кількості НС (на 34 %).

   Зменшення кількості НС сталося за усіма класами, а саме НС техногенного характеру - майже на 43%, НС природного характеру - на 19% та НС соціального характеру - майже на 38%. Варто зазначити, що кількість НС техногенного та природного характеру виявилася найменшою за весь період спостережень (1997-2012 роки).

   Збільшилася масштабність НС, що підтверджується збільшенням кількості НС регіонального рівня та збільшенням обсягів прямих матеріальних збитків, завданих НС.

   Незначне зростання кількості постраждалих в НС обумовлено зростанням їх частки в медико-біологічних НС.

   В територіальному відношенні, найбільш складна ситуація з точки зору виникнення НС склалась в м. Києві, Волинській, Закарпатській та Полтавській областях, в яких протягом дев'яти місяців 2013 року зафіксовано зростання кількості НС.

   Особливістю звітного періоду є вкрай нестійкі погодні умови березня 2013 року (у північній половині країни - в основному зимового характеру), який видався достатньо вологим і переважно холодним. Протягом місяця виникли 2 метеорологічні НС, коли сильні снігопади, налипання мокрого снігу, хуртовини, снігові замети зумовили знеструмлення населених пунктів, та призвели до порушення проїзду автомобільними дорогами, що в свою чергу завдало значних збитків господарському комплексу більшості західних та північних областей.

   До особливостей дев'яти місяців 2013 року, також варто віднести відсутність НС на системах життєзабезпечення та НС, внаслідок наявності у навколишньому середовищі шкідливих речовин понад ГДК.

   Незважаючи на домінування кількості НС унаслідок пожеж і вибухів, їх кількість, порівняно із аналогічним періодом минулого року, зменшилась на 37,3%, а кількість НС на транспорті зменшилася на 27,6%.

   Основними причинами виникнення НС були:


   
Довідка за квартал
6 Липня16:37 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2020 року
2 Квітня19:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2020 року
15 Січня17:17 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 2019 року
1 Жовтня16:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2019 року
1 Липня16:07 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2019 року
1 Квітня12:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2019 року
15 Січня15:00 Інформаційно-аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2018 році
1 Жовтня15:29 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2018 року
2 Липня09:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І півріччя 2018 року
18 Квітня09:20 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж І кварталу 2018 року
25 Січня11:30 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення надзвичайних ситуацій в Україні у 2017 році
18 Жовтня11:32 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні упродовж 9 місяців 2017 року
3 Липня18:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І півріччя 2017 року
30 Квітня00:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом І кварталу 2017 року
23 Січня11:00 Інформаційно – аналітична довідка про виникнення НС в Україні протягом 2016 року
Довідка за квартал